context
stringlengths
217
1.95k
question
stringlengths
12
148
answer
stringlengths
3
799
wiki_id
int64
200
4.45M
Polivinil-alkohol dehidrogenaza (akceptor) (, -{PVA}- dehidrogenaza, polivinil-alkohol:(akceptor) oksidoreduktaza) je enzim sa sistematskim imenom polivinil-alkohol:akceptor oksidoreduktaza. Ovaj enzim katalizuje sledeću hemijsku reakciju Ovaj enzim je hinoprotein. Fenazin metosulfat i 2,6-dihloroindofenol mogu da deluju kao akceptori. On takođe deluje, mada sporo, na 2-heksanol i neke druge sekundarne alkohole, cf. EC 1.1.99.8, alkoholna dehidrogenaza (akceptor) i EC 1.1.99.20 alkan-1-ol dehidrogenaza (akceptor).
Koji su akceptori za ovaj enzim?
Fenazin metosulfat i 2,6-dihloroindofenol.
678,397
Ležanje na kauču () je roman američkog egzistencijalnog psihijatara, počasnog profesora psihijatrije na Univerzitetu Stanford, i književnika Irvina Davida Jaloma () (1931). objavljena 1996. godine. Prvo izdanje na srpskom jeziku objavile su izdavačke kuće "Nova knjiga plus" iz Beograda i "Nova knjiga" iz Podgorice 2015. godine u prevodu Maje Kostaninović. Knjiga Ležanje na kauču je priča koja donosi istraživanje odnosa koje tri terapeuta Sejmor, Maršal i Ernest Leš ostvaruju sa svojim pacijentima. Sejmor je psihoterapet stare škole, Maršal pati od opsesivno-kompulsivnog ponašanja, Ernest Leš je vođen željom da pomogne i veruje u psihoanalizu. Sejmor će preći seksualnu distancu sa jednom svojom pacijentkinjom, Maršala brine novac kada je u pitanju odnos sa pacijentima, a Ernest Leš je izmislio radikalan pristup terapiji koji se odnosi na iskren i otvoren odnos sa pacijentom.
Čime se bavi Maršal kada je u pitanju odnos sa pacijentima?
Maršal se bavi novcem kada je u pitanju odnos sa pacijentima.
4,266,424
„Šesto čulo“ je srpska televizijska serija koja je emitovana na kanalu Pink TV 2010. godine. Serija je prikazana u 6 epizoda, posle svake epizode je emitovana emisija tipa rijaliti šoua, gde su gledaoci glasali koga žele da oslobode iz zatvora. U drugoj epizodi kao specijalni gost pojavljuje se Milan Gutović. Za seriju su bile zadužene produkcijske kuće Adrenalin i RTV Pink. Scenario su pisali Boban Jevtić, Đorđe Milosavljević i Milan Konjević, a režirali su Dejan Zečević i Nebojša Radosavljević.
Koje su produkcijske kuće bile zadužene za seriju?
Adrenalin i RTV Pink.
488,384
Rođena kao Dolja Dragašević, odrastala je u nekoliko gradova, uključujući Beograd, Samarkand, Moskvu i Sankt Peterburg. Studirala je na Univerzitetu u Kembridžu i ima doktorat na temu ruske kulture i pozorišta. Glumi u filmovima, TV serijama, pozorišnim komadima, uključujući nekoliko Šekspirovih komada i savremene klasike. Gavanski takođe pozajmljuje glasove za likove u video igrama, gde je najpoznatija njena uloga u popularnoj igri Overwatch (Zarja) i Company of Heroes 2. Radila je za BBC-jeve radio predstave i drame. Radio dramu The Russian Gambler za koju potpisuje scenario, emitovao je BBC Radio 4. Godine 2020. režirala je svoj prvi dugometražni dokumentarni film Women’s Day, koji prati priče i borbu žena rođenih u Sovjetskom Savezu. Film je prikazan na velikom broju internacionalnih filmskih festivala.
Gde je Dolja Gavanski studirala?
Dolja Gavanski je studirala na Univerzitetu u Kembridžu.
4,238,182
Izgubljeni zagrljaj () je argentinsko-francusko-italijansko-španska koprodukcija iz 2004, u režiji Danijela Burmana. Autori scenarija su Burman i Marselo Birmajer. Ovaj film je deo trilogije. Druga dva filma su Čekajući Mesiju () iz 2000, i Porodično pravo () iz 2006. Sva tri filma je režirao Burman, sa Danijelom Endlerom u glavnoj ulozi (takođe u sva tri filma). Sva tri filma su prilično autobiografska i obrađuju život mladog Jevrejina u savremenom Buenos Ajresu.
Kako se opisuje tema filmova trilogije?
Tema filmova trilogije je život mladog Jevrejina u savremenom Buenos Ajresu.
138,355
Portugalija je učestvovala na Evropskom prvenstvu u atletici na otvorenom 2014. održanom u Cirihu od 12. do 17. avgusta. Reprezentaciju Portugalije predstavljalo je 41 sportista (20 muškaraca i 21 žena) koji su se takmičili u 19 discipline (14 muških i 12 ženskih). Na ovom prvenstvu Portugalija je delila 23 mesto po broju osvojenih medalja sa 1 medaljom (bronza). Pored toga oboren je jedan nacionalni rekorda, oborena su dva lična rekorda, ostvarena je jedan nacionalni i jedan najbolji lični rezultat sezone. U tabeli uspešnosti prema broju i plasmanu takmičara koji su učestvovali u finalnim takmičenjima (prvih 8 takmičara) Portugalija je sa 9 učesnika u finalu zauzelo 16. mesto sa 24 boda.
Koliko je nacionalnih rekorda oboreno na ovom prvenstvu?
Na ovom prvenstvu je oboren jedan nacionalni rekord.
1,249,709
Tetrafluoroamonijumski katjon (takođe poznat kao perfluoroamonijum) je pozitivno naelektrisan poliatomski jon sa hemijskom formulom . On je ekvivalentan sa amonijumskim jonom, gde su atomi vodonika koji okružuju centralni atom azota zamenjeni fluorom. Tetrafluoroamonijumski jon je izoelektronski sa tetrafluorometanskim i tetrafluoroboratnim anjonom. Tetrafluoroamonjumski jon formira soli sa mnoštvom različitih anjona koji sadrže fluor. Ta grupa obuhvata bifluoridni anjon (), tetrafluorobromat (), metalne pentafluoride ( gde je X Ge, Sn, ili Ti), heksafluoride ( gde je X P, As, Sb, Bi, ili Pt), heptafluoride ( gde je X W, U, ili Xe), oktafluoride (), razne oksifluoride ( gde je X W ili U; , ), i perhlorat (). Pokušaji da se naprave nitratne soli, , nisu bili uspešni zbog brze fluorinacije: + → + .
Sa kojim jonima je tetrafluoroamonijumski jon izoelektronski?
Tetrafluorometanskim i tetrafluoroboratnim anjonom.
1,480,296
Samomrzeći Srbin je pežorativan termin koji se koristi za pripadnika srpskog naroda koji zastupa stavove agresora ili drugih interesnih grupa o svom narodu. Samomrzeći Srbin stoga postaje termin koji označava pripadnike srpskog naroda koji ne mogu da podnesu da budu pripadnici naroda koji je obeležen na Zapadu kao agresor i nepoželjan. Prvi koji je upotrebio ovaj termin je Milan Damjanac u svojoj knjizi „Samomrzeći Srbi” iako slične termine nalazimo kod Slobodana Antonića i Zorana Ćirjakovića. Početkom devedesetih, Dobrica Ćosić je antiratni pokret u Beogradu nazivao lažju i moralnim kukavičlukom, odnosno „srpskim antisrpstvom”. O ovoj temi piše i Milo Lompar u svojoj knjizi „Duh samoporicanja” govoreći o potrebi Srba da poreknu svoj identitet. Termin „Samomrzeći Srbin” je sličan autošovinizmu, ali se razlikuje od njega po određenoj matrici koja je za Srbe specifična i koja čini novi, samomrzeći identitet koja zatim omogućava obrazovanje elite samomrzećih Srba.
Ko su neki od autora koji su koristili slične termine kao "Samomrzeći Srbin"?
Slobodan Antonić i Zoran Ćirjaković.
1,490,777
RK Meškov Brest () je beloruski rukometni klub iz Bresta. Klub je osnovan 2002. godine i trenutno se takmiči u Prvoj ligi Belorusije, regionalnoj SEHA ligi i Ligi šampiona. Klub je dobio ime po Anatoliju Petroviču Meškovu, sportskom radniku i čoveku koji je imao veliku ulogu u razvoju rukometa u Belorusiji. Svoje utakmice igra u hali Univerzalnog sportskog kompleksa Viktorija, koja ima kapacitet od 3.740 mesta.
Kome je klub dobio ime?
Klub je dobio ime po Anatoliju Petroviču Meškovu.
727,192
Željko Parađina (16. februar 1953 – 23. januar 1992) je bio srpski vojni pilot, i učesnik rata u Jugoslaviji. Ubijen je 1992. godine kada je imao 39 godina. Po majci vodi poreklo iz Brođanca kod Splita, otac mu se zvao Nebojša i imao sestru Mirjanu. Krsna slava mu je bila Đurđevdan. Željko je bio pukovnik JNA, i major pilot PVO. Tokom rata 1991 - 1992 godine, pilot Željko Parađina je uništio lansere za SKAD rakete, i tom prilikom su ubijeni instruktori iz Nemačke,koji su Hrvatima doneli oružje, kao i 50 hrvatskih vojnika. Nakon toga na njega je više puta pokušan atentat u Beogradu. Ubijen je u zemunskom kafiću "Ok" dok je čekao ćerku iz škole, 23. januara 1992. godine. S leđa su ga ubili kriminalci Mile Bakić i Milorad Mačešić. Njih dvojica su kasnije ubijena u kriminalnim sačekušama. Glavna pretpostavka je bila da je Parađinovo ubistvo naručila Hrvatska obaveštajna služba, kao osvetu za pogibiju njihovih vojnika.Načelnik tadašnje bezbednosne službe u Srbiji Jovica Stanišić, izneo je sumnje da su Parađinove ubice likvidirali pripadnici KOS-a, u službi generala Aleksandra Vasiljevića, da bi osvetili Parađina, ali to nikada nije dokazano. Pali su nepobeđeni - monografija ,Udruženja porodica palih boraca ratova od 1990. godine Republike Srbije, Beograd, 2019.
Ko su bili ubice Željka Parađine?
Ubice Željka Parađine su bili kriminalci Mile Bakić i Milorad Mačešić.
4,409,103
Grb Sjeverne Osetije — Alanije je zvanični simbol jednog od subjekata Ruske federacije sa statusom republike, Sjeverne Osetije — Alanije. Grb je zvanično usvojen 24.novembra 1994. godine. Grb Republike Sjeverne Osetije - Alanije je povezan sa narodnom heraldičkom tradicijom naroda Osetini. Nacionalno jedinstvo na grbu je simbolički predstavljeno okruglim heraldičkim oblikom štita u čijem središtu je stilski predstavljen zlatni teren kojim korača zlatni persijski panter. Iza njega, stilski je predstavljeno sedam srebrnih planina, redoslijedom: jedan-tri-tri, koje govore o geografskom karakteru ove Republike. Nebo iza planina je crvene boje. Redoslijed boja na grbu crvena-bijela-zlatna, se ujedno u tom rasporedu nalaze i na zastavi Sjeverne Osetije — Alanije.
Koji je datum zvaničnog usvajanja grba Sjeverne Osetije - Alanije?
Grb Sjeverne Osetije - Alanije je zvanično usvojen 24. novembra 1994. godine.
1,336,917
Fudbalska reprezentacija Južnog Sudana predstavlja državu u fudbalu i pod upravom je Fudbalskog saveza Južnog Sudana. Selektor reprezentacije je Zoran Đorđević, a domaće utakmice se igraju na stadionu u glavnom gradu Džubi. Reprezentacije je svoju prvu zvaničnu međunarodnu utakmicu odigrala 10. jula 2011. godine na svom stadionu protiv kenijskog kluba FK Tusker, a rezultat je bio 3:1 za goste. Svoju prvu nezvaničnu utakmicu reprezentacija Južnog Sudana je odigrala protiv lokalnog kenijskog kluba, FK Tuskera. Meč je odigran na stadionu u Džubi, a pobedili su gosti rezultatom 3-1. Južni Sudan je zvanično primljen u KAF 10. februara 2012. godine, a u FIFA je primljen 25. maja 2012. godine, na zasedanju u Budimpešti. Prvu zvaničnu utakmicu selekcija Južnog Sudana je odigrala na domaćem terenu 10. jula 2012. godine, protiv reprezentacije Ugande. Meč je završen rezultatom 2-2, a svoj prvi istorijski gol postigao je igrač Džejms Džozef. Prvi nastup na međunarodnom takmičenju bio je učešće u KESAFA kupu, gde je Južni Sudan doživeo tri teška poraza od selekcija Ugande, Etiopije i Kenije. U ovom sastavu je selekcija Južnog Sudana nastupila na KESAFA kupu u Ugandi 2012. godine. Nekoliko reprezentativaca igralo je pre 2011. godine i za Sudan, među kojima su Džejms Tomas, Ričard Džastim, Atir Tomas i dr.
Ko je postigao prvi istorijski gol za reprezentaciju Južnog Sudana?
Prvi istorijski gol za reprezentaciju Južnog Sudana postigao je igrač Džejms Džozef.
541,347
Rođen je u Pirotu 24. oktobra 1898. godine. Završio je Učiteljsku školu u Jagodini. Deset godina je radio kao učitelj u selu Crnoklište u pirotskom kraju. Tu je i počeo da piše. U Beograd je otišao 1947. godine i radio je kao referent za pozorišnu umetnost pri Ministarstvu prosvete. Jedno vreme je u Beogradu bio i upravnik Doma muzički obdarene dece palih boraca. Književnošću je počeo da se bavi početkom dvadesetog veka. List "Politika" je objavljivala njegove prve priče i pesme - Tantal na selu i Uklet. Izdao je svoje tri zbirke dečjih priča i romana "Preobraženska noć" a uređivao je i list "Osvrt" koji je izlazio u Pirotu. Objavio je zbirke pripovetki "Gornja tkanja davna", "Na Nišavi u Ćilimgradu" kao i zbirku pesama "Gugutće na direci".
Kako se bavio književnošću početkom dvadesetog veka?
Počeo je da se bavi književnošću početkom dvadesetog veka tako što je objavljivao priče i pesme u listu "Politika".
3,921,776
Jedini poznati izvor njenog postojanja je na fragmentima dedikacijskog natpisa oltarske pregrade u crkvi Svetog Vida na Klisu. Hrvatski mediji su proširili priču da se radi o hrvatskoj kraljici iako se u tekstu ne spominje hrvatsko ime no završetak riječi -{orum}-, što može biti -{sclavorum, serblorum}- ili -{croatorum}-. Miloš Milojević je spomenuo postojanje jedne srpske kraljice na tim prostorima iz prve polovine 10. vijeka. Ona je po njemu bila žena kralja Pavlimira kojeg Danijele Farlati naziva -{Paulimirus Rex Serblorum}-. Pavlimir je po Farlatiju bio kralj dalmatinske Srbije. Nedostatak punog natpisa baš na mjestu prepolovljene riječi, koja govori o narodnoj odrednici, baca sumnju da je taj dio teksta tendenciozno uklonjen od velikohrvatskih šovinista koji brzometno uklanjaju svako postojanje srpske istorije na tlu današnje Hrvatske. Bužančić, Radoslav. Crkve sv. Vida na Klisu i sv. Marije u Blizini Gornjoj: prilog proučavanju vladarske predromaničke arhitekture IX. stoljeća
Kako Danijele Farlati naziva kralja Pavlimira?
Danijele Farlati naziva kralja Pavlimira -{Paulimirus Rex Serblorum}-.
3,884,732
Pavel Ližin je debitovao na međunarodnim takmičenjima na Evropskom juniorskom prvenstvu 1999. u Rigi i osvojio srebrnu medalju u bacanju diska bacivši 52,15 m. Pobedio ga je Rutger Smitiz Holandije. Na istom takmičenju u bacanju kugle je bio četvrti sa 17,51 m. Naredne godine na Svetskom juniorskom prvenstvu u Santijagu de Čile, završio četvrti u bacanju diska iako je bacio 19,00 metara . Na istom takmičenju u bacanju diska (1,750 kg) završio je kao sedmi sa 56,24 m . Godine 2001. je učestvovao u na 23. Evropskom prvenstvu u Amsterdamu i osvaja osmo mesto u bacanju kugle (18,59 m.). Sledeće godine je učestvovao na Evropskom dvoranskom prvenstvu u Beču, gde se plasirao u finale i završio na sedmom mestu (19,79). Na Evropsko prvenstvu za mlade do 23 godine 2003. u Bidgošču osvojio je zlatnu medalju bacanjem na daljinu od 20,43 metra. Tokom 2003. je značajno popravio svoj lični rekord na 20,86 metara na takmičenju u Minsku i približio se prvoj desetorici na svetskoj rang listi ove godine. Za Svetskom prvenstvu 2003. u Parizu, nije uspeo u da uđe u finale bacanjem od 19,84 m.. Ubrzo nakon toga, uspeo je da osvoji srebrnu medalju na Univerzijadi 2003. u Teguu iza svog zemljaka Andreja Mihneviča, koji je osvojio titulu za samo četiri centimetra.
Koje mesto je zauzeo Pavle Ližin na Evropskom prvenstvu za mlade do 23 godine 2003.?
Pavel Ližin je osvojio zlatnu medalju na Evropskom prvenstvu za mlade do 23 godine 2003.
602,126
Internacionalni sportski i kulturni centar Fošan (kin.: 佛山国际体育文化演艺中心, eng.: Foshan International Sports and Cultural Center) je zatvorena arena smeštena u Fošanu, u Kini. Koristi se uglavnom za košarkaške utakmice i koncerte. Dvorana je otvorena 10. novembra 2018. godine kao domaćin 27. Kineskog filmskog festivala Zlatni petao i sto cveća. Dana 2. decembra 2018. godine, kvalifikaciona utakmica Svetskog prvenstva u košarci za 2019. koju su igrali Kina i Liban održana je kao prvi meč u novoj dvorani. Kineski košarkaški savez je proglasio arenu svojim drugim domom i odigrano je šest utakmica u sezoni 2018-2019 Košrakaškoj Kineskoj ligi u decembru 2018. godine. Pošto je Kina domaćin Svetskog prvenstva u košarci 2019. godine, u ovoj dvorani će se igrati mečevi D grupe, i još par mečeva završnice turnira.
Kada je otvoren Internacionalni sportski i kulturni centar Fošan?
Internacionalni sportski i kulturni centar Fošan je otvoren 10. novembra 2018. godine.
4,021,617
Zastava Farskih Ostrva je krst sa pomerenim presekom ka jarbolu (Nordijski krst) crvene boje na istom takvom plavom krstu a sve na beloj podlozi. Zastava se naziva Merkið što znači „barjak“ ili „oznaka“. Zastava je prvi put napravljena od strane studenata sa Farskih ostrva u Kopenhagenu i kasnije doneta na ostrva, gde je prvi pu istaknuta 22. juna 1919. godine. Godine 1931. ulazi u uobičajenu, ali još nezvaničnu upotrebu. Britanske snage su zauzele ostrva 1940. godine posle nemačke okupacije Danske i pojavila se potreba razlikovanja zastava na farskim brodovima od brodova okupirane Danske. Britanske vlasti su 25. aprila 1940. godine odobrile ovu zastavu kao zastavu Farskih ostrva. Zakonom o autonomiji Farskih ostrva od 23. marta 1948. godine zastava je konačno priznata kao zvanična zastava Farskih ostrva. 25. april je proglašen Danom zastave. Dominantna bela boja simbolizuje čistotu neba kao i penu talasa koji udaraju u obale ostrva, a crvena i plava su tradicionalne boje nošnje na Farskim ostrvima, kao i boje sa zastava Norveške i Islanda. Zanimljivo je da je izgled zastave suprotan heraldičkom i veksilološkom pravilu da crvena boja ne može biti postavljena na plavu.
Ko je prvi put napravio zastavu Farskih Ostrva?
Zastavu Farskih Ostrva prvi put su napravili studenti sa Farskih ostrva u Kopenhagenu.
124,479
Život drugih () je nemačka drama iz 2006. godine. Film govori o nadgledanju i prisluškivanju kulturne scene Istočnog Berlina od strane agenata Štazija, tajne policije DDR-a. Glavne uloge tumače Ulrih Mihe kao Štazijev kapetan Gerd Vajzler, Ulrih Tukur kao njegov šef Anton Grubic, Sebastijan Hoh kao dramski pisac Georg Drejman, i Martina Gedek kao Drejmanova ljubavnica, glumica po imenu Krista-Marija Ziland. U Nemačkoj je film prikazan 23. marta 2006. godine. Život drugih je osvojio Oskara 2006. godine za najbolji strani film. Film je ranije osvojio sedam Nemačkih filmskih nagrada - uključujući i one za najbolji film, najboljeg režisera, najbolji scenario, najboljeg glumca i najboljeg sporednog glumca – nakon što je postavio rekord sa 11 nominacija. Nominovan je i za Najbolji strani film na 64. dodeli nagrada Zlatni globus. Film Život drugih je koštao 2 miliona dolara, a zaradio više od 77 miliona širom sveta do novembra 2007. godine. U februaru 2007. godine, Sidni Polak i Entoni Mingela su najavili da bi mogli režirati rimejk filma na engleskom jeziku. Mingela je umro u martu 2008. godine, a Polak manje od tri meseca kasnije, tako da više ne postoje mogućnosti bilo kakvog snimanja rimejka.
Kada je film prikazan u Nemačkoj?
Film je prikazan u Nemačkoj 23. marta 2006. godine.
668,041
Prva sezona televizijske serije Lud, zbunjen, normalan je premijerno emitovana na Federalnoj televiziji BiH u periodu od 7. septembra 2008. do 12. aprila 2009. godine. U novim epizodama u centru priče su životi tri člana porodice Fazlinović, njihove zgode i nezgode. Izetu neće biti lako jer će se naći u začaranom krugu. Moraće da bira između dve komšinice Senke i Spomenke. Na početku nove sezone Izet raspisuje konkurs za novu kućnu pomoćnicu. Tako da će trojac Fazlinović dobiti novog kormilara, a to je kućna pomoćnica Rapka koja će zameniti Šefiku i doneti novu svežinu u njihove živote. Naravno, tu su još i ostali poznati likovi. U nastavcima koji slede u grad dolazi i porezna inspekcija, a igrom slučaja Stjepan saznaje kako porezni inspektor planira posetiti studio "Akord". I dok je telefonska linija u Akordu u kvaru, Ivana i Faruk napraviće plan kako zavarati poreznog inspektora.
Šta će Izetu biti teško u novoj sezoni?
Izetu neće biti lako jer će se naći u začaranom krugu i moraće da bira između dve komšinice Senke i Spomenke.
1,297,909
Na sobnoj temperaturi, hlor-monoksid je bled, narandžastožut gas, koji se lako kondenzuje u crvenomrku tečnost. Ona ključa na 3,8 °C, pri pritisku od 766 -{mm}-. Oba agregatna stanja su nepostojana i lako se eksplozivno raspadaju. Gas eksplodira pri dodiru sa sumporom, fosforom ili nekim od jedinjenja ugljenika, a tečnost i pri veoma blagom udaru. Može se smatrati anhidridom hipohloraste kiseline, jer reaguje sa vodom u odnosu 1 zapremina vode:200 zapremina gasa na 0 °C: Sastav ovog jedinjenja je dokazan zahvaljujući svojstvu da se sa povišenjem temperature raspada na dve zapremine hlora i jednu kiseonika. Gustina pare je oko 43,5 (H2 = 1).
Sa čim eksplodira gas hlor-monoksid?
Gas hlor-monoksid eksplodira pri dodiru sa sumporom, fosforom ili nekim od jedinjenja ugljenika.
300,717
Kosmos-1448 je jedan od preko 2400 sovjetskih vještačkih satelita lansiranih u okviru programa Kosmos. Kosmos-1448 je lansiran sa kosmodroma Pleseck, SSSR, 30. marta 1983. Raketa-nosač R-14 Čusovaja () (8K65, NATO oznaka -{SS-5 Skean}-) sa dodatim stepenom je postavila satelit u orbitu oko planete Zemlje. Masa satelita pri lansiranju je iznosila 810 kilograma. Kosmos-1448 je bio vojni navigacioni satelit.
Koji je bio glavni cilj satelita Kosmos-1448?
Glavni cilj satelita Kosmos-1448 bio je vojna navigacija.
322,711
Fabrika Energetika je fabrika koja je u okviru Hip-Petrohemija AD zadužena za proizvodnju i distribuciju energetskih fluida. U tom smislu je organizaciono i tehnološki pripremljena za obavljanje ovog zadatka. Fabrika Energetika se sastoji od 9 postrojenja. U Fabrici je zaposleno oko 90 radnika. Fabrika Energetika osim što snabdeva postrojenja Hip-Petrohemije AD na lokaciji Pančevo snabdeva i sledeće potrošače u susedstvu: Misija fabrike Energetika je sadržana u obezbeđivanju uslova za pouzdan i besprekidni rad proizvodnih postrojenja kompanije Hip Petrohemija A. D. Naglasak je na bezbednosti i radu postrojenja bez prekida. S obzirom na vrstu industrije kao i vrste opasnih materija koje se u njoj koriste, bezbednost ljudi, životne sredine, opreme i procesa proizvodnje je uvek na prvom mestu. Rad proizvodnih postrojenja bez prekida je osnovni uslov za izbegavanje incidentnih situacija u njima.
Koliko postrojenja se nalazi u Fabrici Energetika?
U Fabrici Energetika se nalazi 9 postrojenja.
307,993
Ujedinjeno Kraljevstvo je učestvovala na Svetskom prvenstvu u atletici u dvorani 2012. održanom u Istanbulu od 9. do 11. marta četrnaesti put, odnosno na svim prvenstvima do danas. Reprezentaciju Ujedinjenog Kraljevstva predstavljalo je 30 takmičara (15 muškarca i 15 žena), koji su se takmičili u 12 disciplina (9 muških i 10 ženskih). Na ovom prvenstvu Ujedinjeno Kraljevstvo je po broju osvojenih medalja zauzela 2. mesto sa osvojenih devet medalja ( 2 zlatne, tri srebrne i pet bronzane). U tabeli uspešnosti (prema broju i plasmanu takmičara koji su učestvovali u finalnim takmičenjima (prvih 8 takmičara)) Ujedinjeno Kraljevstvo je sa 15 učesnika u finalu zauzela 3. mesto sa 84 boda. Pored toga oborena su tri nacionalna rekorda, pet lična rekorda, ostvaren je jedan svetski rezultat sezone, dva nacionalna rezultata sezone i dva lična rezultata sezone.
Koliko je puta Ujedinjeno Kraljevstvo učestvovalo na Svetskom prvenstvu u atletici u dvorani 2012. godine?
Ujedinjeno Kraljevstvo je učestvovalo četrnaesti put na Svetskom prvenstvu u atletici u dvorani 2012. godine.
937,090
Crkva brvnara u Kućanima, mestu u opštini Nova Varoš, podignuta je tokom prve polovine 18. veka i predstavlja nepokretno kulturno dobro kao spomenik kulture od velikog značaja. U selu Kućani, smeštenom na južnim obroncima Zlatibora i dosta udaljenom od svih većih saobraćajnica, nalazi se crkva posvećena Hristovom Vaznesenju. Ova brvnara minijaturnih razmera (12m2) podignuta je najverovatnije u prošlom stoleću, iako se često datuje u 18. vek zbog sačuvanih carskih dveri, dela Simeona Lazovića. Izvedene u pozlaćenom duborezu i sa predstavama proroka i Blagovesti, njih je – prema sačuvanom natpisu – slikar priložio „crkvi Sv. arhanđela 1780“. Pisani izvori pominju dve obnove kućanske crkve (1772. i 1832) i nema podataka o promeni njenog patrona, pa se ne može pouzdano tvrditi da su Lazovićeve dveri namenjene hramu u kojem se danas nalaze. Postojeća građevina je bez temelja, načinjena od borovih talpi, krov je prekriven šindrom od kojih je jedna pokretna oko svoje osovine tako da je u funkciji otvora za provetravanje. U severnom delu oltarskog prostora je niša koja svojom spolja vidljivom konstrukcijom stvara pogrešan utisak o petostranosti apside. Istovremeno sa crkvom nastale su pregrade koje odvajaju naos od oltara, odnosno priprate, kao i crkveno sedište („sto“) na čijoj je jednoj strani sačuvano nekoliko redova grubo tokarenih stubića. U jugozapadnom uglu naosa nalazi se kamena posuda za osvećenu vodu.
Kako je napravljeno crkveno sedište u crkvi brvnari u Kućanima?
Crkveno sedište u crkvi brvnari u Kućanima napravljeno je od grubo tokarenih stubića.
942,190
Kenija je učestvovala na 17. Svetskom prvenstvu u atletici u dvorani 2018. održanom u Birmingemu (Ujedinjeno Kraljevstvo) od 1. do 4. marta sedamnaesti put, odnosno učestvovala je na svim prvenstvima do danas. Kenija je prijavila 7 učesnika (3 muškarca i 4 žene), koji su se takmičili u 5 disciplina (2 muške i 3 ženske)., U tabeli uspešnosti prema broju i plasmanu takmičara koji su učestvovali u finalnim takmičenjima (prvih 8 takmičara) Kenija je sa 5 učesnika u finalu delila 13. mesto sa 19 bodova.
U koliko disciplina su se takmičili učesnici iz Kenije?
Učesnici iz Kenije su se takmičili u 5 disciplina.
3,864,956
Nova somborska reč je nedeljni politički list koji je kratko izlazio u Somboru, od 25. marta do 29. aprila 1932. godine. Glavni urednik lista je bio Žarko Maglić. List su pokrenuli nekadašnji radikali nezadovoljni režimskom politikom. Već sa osmim brojem list Nova somborska reč je zabranjen. Prvi udar od strane državnog tužioca list je doživeo već kod trećeg broja koji je izašao 8. aprila. Zastupnika režima iritirala je vest o studentskim demostracijama u Beogradu i on je taj broj zaplenio. Glavni urednik lista Žarko Maglić je iskoristio celokupni materijal i objavio ga kao četvrti broj lista, samo što je na vesti iz Beograda stavio oglas. Maglić je neprestano dolazio u sukob sa cenzurom i vlastima. Ministarstvo unutrašnjih poslova upozoravalo je da Nova somborska reč ne piše u duhu nove ideologije. Nova somborska reč je tri puta plenjena da bi na predlog tužioca Ministarstvu unutrešnjih poslova 11. maja 1932. godine konačno zabranjeno njeno dalje izlaženje. List je donosio tekstove o studentskim demostracijama u Beogradu tražeći povratak građanskoj demokratiji.
Ko je iskoristio celokupni materijal i objavio ga kao četvrti broj lista?
Glavni urednik lista Žarko Maglić.
4,194,190
Džejson Demers ( — Dorval, 9. jun 1988) profesionalni je kanadski hokejaš na ledu koji igra na pozicijama odbrambenog igrača. Član je seniorske reprezentacije Kanade za koju je na međunarodnoj sceni debitovao na svetskom prvenstvu 2017. kada je kanadski tim osvojio srebrnu medalju. Učestvovao je na ulaznom draftu NHL lige 2008. gde ga je kao 186. pika u sedmoj rundi odabrala ekipa San hoze šarksa. Tokom NHL karijere igrao je za San Hoze šarkse i Dalas starse, a od 2016. nastupa za Florida panterse. U vreme lokauta u sezoni 2012/13. odigrao je 30 utakmica za finski Oulun Kerpet sa kojim je osvojio i trofej pobednika Špenglerovog kupa 2012. godine.
Koji je tim odabrao Džejsona Demersa na ulaznom draftu NHL lige 2008?
Ekipa San Hoze Šarksa.
1,606,719
Druga i poslednja sezona televizijske serije Junaci našeg doba emitovala se od 23. novembra 2021. do 31. decembra 2021. godine na mreži Superstar TV. Druga sezona se sastoji od 24 epizode. U novoj sezoni pratimo kako će se rasplesti priča o sudbinama članova porodice Čičanović i hoće li novopečeni predsednik opštine Čičko uspeti da se suprotstavi beskrupuloznom šefu stranke Muziću. Potom kako će proći novouspostavljena karijera Čičkove supruge Maje i koliko ona za svoj uspeh duguje čika Peri, šta će biti sa Olginim romanom, ko je u stvari glavni junak njene knjige i koje su prirode njeni odnosi sa izdavačem Bojanićem. Veliki novac promenio je ponašanje Vrućka i poremetio odnose u njegovoj porodici, a da li će mu doneti sreću ili katastrofu; da li će uspeti da sinu svoje sestre Alke obezbedi novčanu potporu od strane Špica i njegovog ujaka Žitomira ili će se sve završiti katastrofalno... Saška i Srđan pokušavaju da polože poslednje ispite. Petrusijanu ne može da prepozna zemlju koju je napustio kao mladić i čini mu se, bez obzira na veliko bogatstvo koje poseduje, da ovde prosto nije nikome moguće pomoći.
Kako je veliki novac promenio ponašanje Vrućka?
Veliki novac je promenio ponašanje Vrućka tako što je poremetio odnose u njegovoj porodici.
4,273,552
Rođen je 17. avgusta 1952. godine u mestu Jardol kod Viteza, danas Federacija Bosne i Hercegovine. Ponikao je u mlađim kategorijama fudbalskog kluba Vitez. Odatle je prešao u prvoligaša Sarajevo, gde se u potpunosti fudbalski afirmisao. Za bordo tim je igrao u periodu od 1973. do 1981, a odigrao je 197 utakmica i postigao dva gola. Odlikovala ga je vrlo zrela igra i bio je komandant odbrane. Zapamćen je po dobroj igri glavom, borbenoćšu ali i kao vrlo korektan fudbaler. Crvena zvezda ga je želela u svojim redovima, nudili su Seada Sušića za njega i Srebrenka Repčića, ali Rajković nije želeo da napusti Koševo. U februaru 1981. godine postao je član velškog Svonzija u transferu vrednom 100 hiljada funti. Za Svonzi je odigrao 80 utakmica i postigao dva gola. Osvojio je sa klubom dva kupa Velsa i učestvovao u rekordnoj eliminaciji Slijema vonderersa sa Malte u Kupu pobednika kupova (pobeda 12:0). Odigrao je šest mečeva za reprezentaciju Jugoslavije, kao i devet za mladu selekciju. Za A tim je debitovao protiv Brazila 1977. godine — utakmica se završila bez golova, a poslednji put za državni tim je nastupio 18. maja 1978. protiv Italije (rezultat 0:0).
Kada je postao član Svonzija?
Rajković je postao član Svonzija u februaru 1981. godine.
4,069,019
Trent () je treća najduža reka Ujedinjenog Kraljevstva. Duga je 297 km i teče kroz centralnu Englesku ka severoistoku. Reka zajedno sa rekom Uz gradi estuar Hamber koji se uliva u Severno more ispod Kingstona na Halu. Reka Trent je u istoriji značajno menjala tok. Na njoj se ponekad javlja efekat povratnog plimskog talasa.
Kako se zove grad ispod kojeg se uliva reka Trent u Severno more?
Kingston na Halu
339,821
Prasugrel (-{Effient, Efient}-) je antitrombotik koji je razvila kompanija -{Daiichi Sankyo Co.}- On je u prodaji za akutne koronarne sindrome usled perkutane koronarne intervencije (PCI). Prasugrel je odobren za upotrebu u Evropi februara 2009. Iste godine je FDA odobrila upotrebu ovog leka za redukciju učestalosti trombotičkih kardiovaskularnih događaja (uključujući stent trombozu) kod pacijenata sa akutnim koronarnim sindromom. Prasugrel je član tienopiridinske klase inhibitora ADP receptora, poput tiklopidina (Tiklida) i klopidogrela (Plaviksa). Ti agensi redukuju agregaciju (gzrušavanje) trombocita putem ireversizibilnog vezivanja za -{P2Y}-12 receptore. U poređenju sa klopidogrelom, prasugrel brže i konzistentnije inhibira adenozin difosfatom indukovanu agregaciju trombocita. On proizvodi taj efekat u većoj meri nego standardne i povišene doze klopidogrela kod zdravih volontera i pacijenata sa koronarnom arterijskom bolešću, uključujući pacijenate koji su bili podvrgnuti perkutanoj koronarnoj intervenciji.
Kako Prasugrel utiče na agregaciju trombocita u poređenju sa klopidogrelom?
Prasugrel brže i konzistentnije inhibira adenozin difosfatom indukovanu agregaciju trombocita u poređenju sa klopidogrelom.
616,973
Osnovnu i srednju školu završila je u Mostaru gde je i diplomirala na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Mostaru. Magistar je hrvatskog jezika i književnosti i trenutno je na doktorskom postdiplomskom studiju na Univerzitetu u Mostaru. Objavljivala je knjige poezije, slikovnice i knjige priča za decu. Pesme i priče su joj prevedene na engleski, nemački, italijanski, makedonski i slovenački jezik. Nagrađivana je na Šimićevim susretima u Drinovcima 2006. godine. Poeziju je objavljivala u časopisima: Divan, Dubrovnik, Marulić, Mogućnosti, Motrišta, Osvit i Reč. Članica je Društva pisaca BiH, Matice hrvatske Mostar, HKD Napredak Mostar, Društva hrvatskih književnika Herceg Bosne i Književnog kluba Mostar. Živi u Mostaru gde na Filozofskom fakultetu radi kao asistentkinja na Metodici nastave književnosti.
Koje jezike je Sonja Jurić studirala na postdiplomskim studijama?
Sonja Jurić je studirala hrvatski jezik i književnost na postdiplomskim studijama.
1,615,559
Stiv Vinović (; Piorija, Ilinoj, 22. januar 1945) američki je filmski, pozorišni i televizijski glumac, srpskog porekla. Poznat po svojim radovima u filmovima i serijama Lutka iz izloga (1987), Buđenja (1990), Deda Mraz (1994), TV seriji Kafić Uzdravlje. Ostale zapažene uloge uključuju Zvezdane staze: Duboki svemir 9 (1994), Vojni advokati (2000), Svi vole Rejmonda (2003), Malkolm u sredini (2005−2006), Zločini iz prošlosti (2006), Mlađi referent (2015) i Godfather of Harlem (2019−2021).
Koji je jedan od filmova u kojem je Stiv Vinović glumio 2000. godine?
Jedan od filmova u kojem je Stiv Vinović glumio 2000. godine je "Vojni advokati".
4,288,708
Histidin amonijačna lijaza (histidaza, histidinaza) je enzim koji je kod ljudi kodiran HAL genom. Histidaza konvertuje histidin u amonijak i urokansku kiselinu. Histidin amonijačna lijaza je citosolni enzim koji katalizuje prvu reakciju histidinskog katabolizma, neoksidativnu deaminaciju -{L}--histidina do trans-urokanske kiseline.
Kako se naziva proces konverzije L-histidina do trans-urokanske kiseline?
Proces se naziva neoksidativna deaminacija.
646,136
Rođena je 16. novembra 1986. u Kninu. Poreklom je iz Crne Gore. Sorajina majka je bila bolesna, pa zbog toga nije mogla da je čuva, i detinjstvo je provela u domu za nezbrinutu decu u Bijeloj kod Herceg Novog, gde je bila sve dok nije završila osnovnu školu. Potom je sa majkom živela kod ujaka, sve dok njena majka nije umrla nakon što su joj otkazali bubrezi. Soraja studira psihologiju. Sredinom 2018. godine Soraji Vučelić je stavljena zabrana ulaska u Srbiju, jer se njeno ime našlo u registru bezbednosno-interesantnih osoba. Soraja je u registru označena kao visokorizična osoba koja može narušiti javni poredak ili bezbednost Srbije i njenih građana. Uhapšena je, početkom maja 2020. godine, na Žabljaku zbog sumnje da je počinila krivično delo nepostupanje po zdravstvenim propisima za suzbijane opasne zarazne bolesti. Učestvovala je 2011. godine u rijaliti-šou Veliki brat 4, gde je osvojila peto mesto, a zatim 2013. godine ulazi u Veliki brat VIP 5, gde osvaja šesto mesto. Pobednica je prve sezone -{Playboy Playmate of The Year 2011}- koja je emitovana u Srbiji gde je izabrana za Plejboj zečicu godine. Fotografisala se za časopis CKM i dva puta za Srpsko izdanje časopisa Plejboj kao i za Plejboj u Hrvatskoj, Severnoj Makedoniji i Južnoafričku republiku. Zaštitno je lice ženske modne obuće -{Novecento}-, radi razne promocije, snima reklame i spotove za domaće i strano tržište.
Zašto je Soraji Vučelić zabranjen ulazak u Srbiju?
Soraji Vučelić je zabranjen ulazak u Srbiju zbog toga što se njeno ime našlo u registru bezbednosno-interesantnih osoba, gde je označena kao visokorizična osoba koja može narušiti javni poredak ili bezbednost Srbije i njenih građana.
905,438
Hatušili I je bio hetitski kralj, osnivač i prvi vladar Starog hetitskog kraljevstva. Prema donjoj hronologiji, vladao je od 1586. do 1556. godine p. n. e. Istorija hetitske države ne može se proučavati pre vladavine Hatušilija zbog nepostojanja pouzdanih izvora. Hatušili je prvi hetitski vladar koji je ostavio podatke o svojoj vladavini. U analima Hatušilija opisani su njegovi ratni pohodi kojima je značajno proširena hetitska država. U to vreme, ona je, prema analima Hatušilija, obuhvatala prostore severne Sirije i Kilikije. To, međutim, nije potvrđeno arheološkim iskopavanjima. Prvi Hatušilijev pohod bio je usmeren ka severu gde je postavio vojne garnizone. Potom je poharao i uništio gradove u Siriji. U pohodu na državu Arzava, Hatušili je doživeo neuspeh. Njega su iskoristili Huriti da napadnu hetitsku državu. Država je teško stradala i svedena je na Hatušu sa okolinom. Hatušili je, međutim, uspeo da oporavi državu od stradanja. Hatušili je svoje uspehe pripisivao boginji sunca, Arini, koja ga je, navodno, lično utešila, povela za ruku i pratila ga tokom bitaka. Pod hetitskom vlašću našli su se Nenasa, Ulam, Hahuma i Hasuva. Kraljevi Hahuma i Hasuve bili su upregnuti u jaram kola i prisiljeni da ih vuku do Hatuše. Hatušili je voleo da sebe upoređuje sa Sargonom Akadskim, velikim akadskim osvajačem. Nasledio ga je sin Murišiliš I.
Koji je sin nasledio Hatušilija I na prestolu hetitskog kraljevstva?
Sin Murišiliš I nasledio je Hatušilija I na prestolu hetitskog kraljevstva.
1,273,674
-{GameFun}- je mesečni magazin koji se bavi gejming industrijom i zabavom na računarima i konzolama. Magazin izdaje izdavačka kuća Color Press Group, sadrži 68 strana i štampa se u tiražu od 30.000 primeraka mesečno. Časopis ScreenFun izlazi svakog 15. u mesecu. Čitaocima nudi vesti iz sveta gejminga zajedno sa recenzijama video-igara za sve popularne igračke platforme. Sadržaj -{ScreenFuna}- sadrži i pregled aktuelnog hardvera za PC i konzole. Prvi broj -{Bravo ScreenFun}-a izašao je aprila 2005. godine a glavni i odgovorni urednik je Igor Conić do 2016. godine, nakon što je to mesto zauzeo Vladimir Gošić i dao novo ime časopisu. Stalne rubrike u časopisu su: -{Preview}- (najave novih igara), Test (recenzije igara), -{Software}-, -{Hardware}-, -{Fun}-, -{News}-, -{Pisma}-, -{Trix}-, -{Game Over}- i -{retro}- (sa GameFunShotom, delom megapostera i nagradnim igrama). Bravo ScreenFun je postao ScreenFun od juna 2009. godine zbog gašenja originalnog nemačkog izdanja kojeg je izdavao -{Heinrich Bauer Zeitschriften Verlag KG}-. Ovo je jedan od retkih primera u novinarstvu da se originalni časopis ugasi a njegovo licencno izdanje nastavi da izlazi.
Koji je bio tiraž časopisa ScreenFun?
Tiraž časopisa ScreenFun bio je 30.000 primeraka mesečno.
299,631
Društva kapitala je izraz koji se u privrednom, odnosno trgovačkom pravu koristi za sledeća privredna društva: Društva kapitala su preduzeće u kojima isčezavaju karakteristike društva lica i koja odlikuje dominacija interesa kapitala, gde ne postoji odgovornost člana društva za obaveze društva prema trećim licima, već samo obaveze snošenja rizika poslovanja do iznosa uloženog kapitala.
Kako se nazivaju društva u kojima postoji samo obaveza snošenja rizika do iznosa uloženog kapitala?
Društva kapitala.
79,922
3'-Fosfoadenozin-5'-fosfosulfat (PAPS) je derivat adenozin monofosfata koji je fosforilisan u 3' poziciji i ima sulfatnu grupu vezanu za 5' fosfat. Ovaj anjon je najčešći koenzim u sulfotransferaznim reakcijama. Srodni anjon je adenozin 5'-fosfosulfat (APS), koji nije fosforilisan u 3' poziciji. APS i PAPS su intermedijeri u redukciji sulfatata do sulfita, egzotermnoj konverziji koju izvode sulfat redukujuće bakterije. U tim organizmima, sulfat služi kao akceptor elektrona, poput upotrebe O2 kao elektron akceptora kod aerobnih organizama. Sulfat se ne redukuje direktno, nego se mora aktivirati putem formiranja APS ili PAPS. Ovi nosači aktiviranog sulfata se formiraju reakcijom sa ATP-om. Prvu reakciju katalizuje ATP sulfaraza: Redukcijom APS-a se proizvodi sulfit, koji se dalje redukuje do vodonik sulfida, i zatim izlučuje. Taj proces se naziva disimilatorna sulfatna redukcija. Redukcijom PAPS-a nastaje sulfatni estar, i zatim vodonik sulfid. Međutim u ovom slučaju, proizvod se koristi u biosintezi, e.g. produkciji cisteina.
Koji je proizvod redukcije APS-a?
Sulfit.
659,702
-{Merismopedia}- (merismopedija; od grčke reči -{merismos}- — podela ) je rod modrozelenih bakterija (algi). Pripada redu -{Chroococcales}- (hrookokales). Vrste ovoga roda su prokariotski kolonijalni organizmi. Najčešće naseljavaju slatke vode. Ovo su epifitni (žive na površini drugih biljaka) ili planktonski organizmi. Grade krupne pločaste kolonije u kojima su ćelije pravilno raspoređene. Ove kolonije u sebi mogu imati i do 4000 ćelija. Vrste roda -{Merismopedia}- spadaju u gram-negativne bakterije. Ćelije su im uglavnom plavozelene boje, a ponekad i crvenkaste. U prečniku od 1—7 -{µm}-. Neke planktonske vrste u sebi mogu da sadrže gasne vakuole (vakuole ispunjene azotom, za koje se pretpostavlja da služe za lakše plutanje u vodi). Vrste ovoga roda su značajne, jer predstavljaju primarne producente organskih materija u vodi. Takođe su bitne jer vršeći fotosintezu vezuju ugljendioksid a oslobađaju kiseonik. Takođe mogu da stvaraju lipopolisaharide koji izazivaju nadraživanje kože kod čoveka.
Gde najčešće naseljavaju vrste ovoga roda?
Najčešće naseljavaju slatke vode.
232,548
Sudomlja () reka je na severozapadu evropskog dela Ruske Federacije. Protiče preko centralnih delova Tverske oblasti, odnosno preko teritorije Spirovskog rejona. Uliva se u reku Tifinu na 52. kilometru njenog toka. Ukupna dužina vodotoka je 38 km, a površina slivnog područja oko 221 km².
Kroz koji rejoni prolazi reka Sudomlja?
Reka Sudomlja prolazi kroz teritoriju Spirovskog rejona.
1,255,276
Bitka kod Fredrikshamna odigrala se 15. maja 1790. godine između švedske i ruske vojske. Bitka je deo rusko-švedskog rata (1788—1790) i završena je pobedom Šveđana. Švedski kralj Gustav III napao je Fredrikshamn (današnju Haminu). Prilazeći gradu sa mora, Šveđani (oko 100 ratnih brodova i 3000 vojnika) su u uskom kanalu dočekani vatrom ruskih obalskih baterija i flotile od 3 veća ratna broda i 46 malih. Flotila se pod pritiskom Šveđana povukla sve do pred samu tvrđavu Fredrikshamn. U devet časova, kada je Gustav prekinuo napad radi odmora, Rusi su iskoristili ovaj predah za dovlačenje pojačanja. Ponovljeni napad su odbili u 18 časova posle tročasovne borbe u kojoj su izgubili 29, a Šveđani samo jedan brod. Kako ni pri ponovljenom napadu od 19. maja grad nije pao, Šveđani su se povukli.
Koliko je ratnih brodova imala švedska vojska?
Švedska vojska je imala oko 100 ratnih brodova.
931,166
Motel Pakao () američki je horor film sa elementima crnog humora iz 1980. godine, reditelja Kevina Konora sa Rorijem Kalhunom, Nensi Parsons, Polom Linkom i Ninom Akselrod u glavnim ulogama. Radnja prati, brata i sestru, farmere i vlasnike motela, koji svoje goste ubijaju i od njih prave dimljeno meso. Zbog niskog budžeta, originalna ideja da se napravi ozbiljan film o kanibalizmu je odbačena, pa zato krajnja verzija predstavlja satiru kultnih slešera, kao što su Psiho (1960) i Teksaški masakr motornom testerom (1974). Premijerno je prikazan 18. oktobra 1980. Dobio je pretežno pozitivne ocene kritičara i zaradio 6,3 miliona dolara sa dvostruko manjim budžetom. Brat i sestra, Vinsent i Ajda Smit, zajedno vode motel, po imenu -{Motel Hello}-, kome često u svetlećoj reklami ne radi poslednje slovo, pa se dobija -{Motel Hell}-, u prevodu Motel Pakao. Oni takođe imaju i sporedni biznis, a to je prodaja dimljenog mesa, međutim niko ne zna da je to meso zapravo ljudsko.
Koji je originalni žanr filma trebao da bude pre nego što je postao satira?
Originalni žanr filma trebao je da bude ozbiljan film o kanibalizmu.
4,342,304
Jedinke vrste Acalypta marginata su najčešće brahipterne (kratkokrile), retko makropterne (dugokrile). Površina tela je punktuirana, a boja tela se kreće od braon-svetložute do sivobraon boje. Antene su crne, uglavnom uniformno obojene celom dužinom. Na glavenom regionu se primećuju izuzetno velike i istaknute oči. Prosečna dužina tela dugokrilih adultnih jedinki iznosi oko 2,8 milimetra, a kratkokrilih od 1,8 do 2,2 milimetra. Dužina tela u stadijumu nimfe iznosi od 1,2 do 1,8 milimetara.. Jedinke postaju aktivne sredinom proleća, mogu se sresti već krajem aprila, a period reprodukcije traje tokom čitavog leta. Adulti i nimfe se hrane biljkama, često su to vrste iz rodova Thymus, Artemisia, Calluna, Hieracium, itd. Vrsta se prilagodila različitim tipovima staništa, ali ono što se može istaći jeste da preferira suva staništa. Na području Evrope je uglavnom vezana za suva zaslanjena zemljišta (slatine). Vrsta je široko rasprostranjena na području srednje i severne Evrope. Naseljava: Austriju, Belorusiju, Belgiju, Bosnu i Hercegovinu, Bugarsku, Hrvatsku, Češku Republiku, evropski deo Turske, Estoniju, Finsku, kontinentalni deo Francuske, Španije i Italije, Nemačku, Mađarsku, Poljsku, evropski deo Rusije, Rumuniju, Slovačku, Sloveniju, Srbiju, Švedsku, Švajcarsku, itd.
Kojim delovima Evrope je ova vrsta rasprostranjena?
Ova vrsta je rasprostranjena na području srednje i severne Evrope, uključujući Austriju, Belorusiju, Belgiju, Bosnu i Hercegovinu, Bugarsku, Hrvatsku, Češku Republiku, evropski deo Turske, Estoniju, Finsku, kontinentalni deo Francuske, Španije i Italije, Nemačku, Mađarsku, Poljsku, evropski deo Rusije, Rumuniju, Slovačku, Sloveniju, Srbiju, Švedsku, Švajcarsku, itd.
1,988,487
Fedor Škubonja (22. jul 1924 — 24. april 2008) je bio jugoslovenski i hrvatski režiser, direktor „Zvezda filma“ Završio je Visoku filmsku školu, a zatim je diplomirao na Akademiji za pozorište, film, radio i televiziju u Beogradu. Prvenstveno je režirao dokumentarne i kratkometražne filmove. Njegov igrani film Izgubljena olovka je dobitnik Zlatnog lava na venecijanskom filmskom festivalu 1961. godine. Škubonja je 1969. godine osvojio Zlatnu arenu, glavnu nagradu filmskog festivala u Puli za režiju filma Nizvodno od sunca.
Gde je Fedor Škubonja završio Visoku filmsku školu?
Fedor Škubonja je završio Visoku filmsku školu.
292,653
Arturo Markez (; rođen 20. decembra 1950. u Alamosu, Sonora) je poznati meksički kompozitor orkestarske muzike. Poznat je po korišćenju muzičkih formi i motiva rodnog Meksika. Potekao je iz porodice sa muzičkom tradicijom. Njegova muzika je postala međunarodno poznata kada je ranih 1990-ih komponovao seriju dansona (Danzónes) inspirisanu muzikom Kube i Verakruza u Meksiku. Najpoznatiji od njih je danson broj 2 (-{Danzón no. 2}-) iz 1994. Ovo delo je naručio Nacionalni autonomni univerzitet Meksika, na kome Arturo danas radi. Veoma je popularan u Latinskoj Americi, a njegov repertoar izvode i orkestri u Evropi i Severnoj Americi.
Kada je Arturo Markez rođen?
Arturo Markez je rođen 20. decembra 1950.
290,506
Prof. dr Mladen Rebić rođen je 30. novembra 1981. godine u Rogatici. U Rogatici je završio osnovnu i srednju ekonomsku školu. Diplomski studij završio je 2005. godine na Ekonomskom fakultetu u Istočnom Sarajevu, smjer marketing. Januara 2008. godine imenovan je za rukovodioca Centra za izdavačku djelatnost Ekonomskog fakulteta u Istočnom Sarajevu, kao i za glavnog urednika Zbornika radova Ekonomskog fakulteta u Istočnom Sarajevu. Magistarski rad pod naslovom Tržišna koncepcija u odabranim privrednim granama Bosne i Hercegovine odbranio je 2009. godine na Ekonomskom fakultetu u Beogradu, smjer tržišna ekonomija i upravljanja državom. Doktorsku disertaciju pod naslovom Savremena dostignuća teoriji industrijske organizacije, tržišne strukture i strateških aktivnosti kompanije odbranio 2011. godine na Ekonomskom fakultetu u Istočnom Sarajevu. Izabran u zvanje docenta na Ekonomskom fakultetu u Istočnom Sarajevu 2012. godine. Zamjenik je šefa Katedre za teorijsku ekonomiju na Ekonomskom fakultetu u Istočnom Sarajevu od 10. juna 2012. godine. Početkom decembra 2012. godine izabran je na mjesto prodekana za naučno-istraživački rad na Ekonomskom fakultetu u Istočnom Sarajevu. Član je Udruženja ekonomista Republike Srpske (SWOT).
Kada je odbranio doktorsku disertaciju i na kojem fakultetu?
Dr. Mladen Rebić odbranio je doktorsku disertaciju 2011. godine na Ekonomskom fakultetu u Istočnom Sarajevu.
3,867,381
Organizatori su imali velikih teškoća u pripremi igara zbog nedostatka snega. U pomoć je pozvana vojska, koja je s viših delova planine dovukla 20.000 ledenih blokova za bob stazu, 40.000 kubnih metara snega za skijaške staze. Da stvar bude gora, 10 dana pre otvaranja zavladalo je neuobičajeno toplo vreme a padala je i kiša, ali su sve pripreme ipak bile obavljene u predviđenom roku. Ovo su bile prve Zimske olipijske igre za koje je olimpijski plamen upaljen u Grčkoj, i to u drevnoj Olimpiji, što je postala praksa za sve sledeće Zimske igre. U sportski program uveden je sport sankanje, dodano je takmičenje na drugoj skakonici u skijaškim skokovima, a u alpsko skijanje je uvedeno preciznije merenje vremena na stotinku sekunde. Lidija Skoblikova iz Sovjetskog Saveza je osvojila zlato u sve četiri discipline brzog klizanja: 500, 1000, 1500 i 3.000 -{m}-, postavivši pri tome tri olimpijska rekorda. Sestre Marijel i Kristin Goačel iz Francuske su dominirale aplskim skijanjem: Mariele je osvojila zlato u veleslalomu i srebro u slalomu, a Kristin zlato u slalomu i srebro u veleslalomu. Klavdija Bojarskikh iz Sovjetskog Saveza je osvojila tri zlata, a Ero Mentiranta iz Finske dva zlata u skijaškom trčanju. Eugenio Monti iz Italije je primetio da je konkurentskim timovima u bobu dvosedu iz Velike Brtianije pukla saonica, te im je posudio svoju. Britanci su kasnije uzeli zlato a Monti sa timom iz Italije bronzu. Kad su novinari pitali Montia zašto je pomogao direktnom konkurentu, on je odvratio da nisu Britanci pobedili zato što im je on posudio saonicu, već zato što su najbrže odvezli stazu. MOK je prepoznao ovu sportski gest, uveo nagradu De Coubretin za fer-plej, pa je kao prvom dobitniku dodelio upravo Montiju za ovu nesebičnu pomoć.
Gde je upaljen olimpijski plamen za Zimske olimpijske igre 1964. godine?
Olimpijski plamen je upaljen u Grčkoj, u drevnoj Olimpiji.
144,718
Bojana Lečić (Nova Varoš, 1991) je srpska manekenka i nosilac titule na takmičenju lepote koja je učestvovala na izboru za Mis sveta 2012. godine. Bojana Lečić, prva pratilja Mis Srbije 2011. godine, predstavljala je svoju zemlju na izboru za Mis sveta 2012. godine. Bojana je prvobitno trebalo da predstavlja Srbiju na Mis Univerzuma 2012, ali se zbog promene datuma Mis sveta i Mis Univerzuma takmičila na Mis sveta.
Kada je Bojana Lečić učestvovala na izboru za Mis sveta?
Bojana Lečić je učestvovala na izboru za Mis sveta 2012. godine.
4,337,874
Nalazi se u neposrednoj blizini autobuske i železničke stanice, uz koju je izgrađen jedini javni toalet u gradu, ali van funkcije. Park je oivičen ulicama Oktobarskih žrtava, Dimitrija Tucovića i Hajduk Veljkovom, naspram koje se nalazi Naselje Moše Pijade. Park je kroz istoriju bio poprište incidenata i vandalizama. U njemu je 2009. godine ubijen tada osamnaestogodišnji fudbalski golman Marko Simeunović, kom je posvećena spomen-ploča.
Šta se nalazi naspram Naselja Moše Pijade?
Ulica Hajduk Veljkova.
4,375,886
Spomenik Aleksandru Deroku je otkriven 9. marta 2022. godine u neposrednoj blizini parka Vojvode Vuka i zgrade u kojoj je Deroko živeo, a na uglu Topličinog venca, Čubrine i Ivan begove ulice na teritoriji Gradske opštine Stari grad. Inicijativa za podizanje spomenik arhitekti Aleksandru Deroku je pokrenuta 2020. godine, od strane Gorana Vesića, zamenika gradonačelnika Beograda. Ovu inicijativu je 21. maja 2020. godine na svojoj sednici usvojila nadležna Komisija za spomenike i nazive trgova i ulica Skupštine Grada Beograda. Spomenik je otkriven 9. marta 2022. godine. Otkrili su ga Goran Vesić, zamenik gradonačelnika Beograda i Marko Stojčić, glavni urbanista Grada Beograda. Na otkrivanju spomenika je govorio istoričar umetnosti Nikola Kusovac.
Kada je otkriven spomenik Aleksandru Deroku?
Spomenik Aleksandru Deroku je otkriven 9. marta 2022. godine.
4,306,079
Riba zvana Vanda () je englesko američka kriminalistička komedija iz 1988. reditelja Čarlsa Krajtona. Film je nominovan za tri Oskara, a Kevin Klajn je dobio Oskara za najboljeg sporednog glumca. Duhovni nastavak, Divlja stvorenja, objavljen je 1997. godine. Radnja filma smeštena je u London. Kombinovani tim od četiri kriminalca (dva Amerikanca i dva Britanca) vrši oružanu pljačku kancelarije jedne zlatarske kompanije. Troje učesnika zločina sebe smatraju ljubavnicima Vande Geršvic. Jedan od njih, Ken Pajl, inače mucavac, uzgaja akvarijumske ribe i čak je jednu od njih nazvao po Vandi. Pragmatična Vanda će, međutim, sama da prisvoji sav prihod od pljačke i odmah preda policiji vođu bande Džordža Tomasona. Pre hapšenja uspeva da sakrije plen. Vanda pokušava da pronađe gde su nestali dijamanti vredni 20 miliona funti. Sumnjajući da je Džordž otkrio novo skrovište svom advokatu Arčiju Liču, Vanda zavodi Arčija. Vanda, koja ima urođeni dar glumice, može da izludi svakog muškarca, ali u slučaju Arčija, ona sama počinje da gaji osećanja prema čednom Englezu. Arči je odavno umoran od svoje dosadne i stroge supruge, konzervativnog načina života. Luda ljubavna veza budi u njemu davno zaboravljene emocije. Arči, zajedno sa Vandom, preuzima blago i beži iz Londona u Rio de Žaneiro.
Kako se zove advokat kojeg Vanda zavodi u filmu?
Advokat kojeg Vanda zavodi u filmu se zove Arči Lič.
4,284,240
Čovek koji je pripovedao priče je 4. epizoda strip serijala Priče iz baze "Drugde" premijerno objavljena u Srbiji u #35. obnovljene edicije Zlatne serije koju je pokrenuo Veseli četvrtak. Sveska je izašla 13. januara 2022. god. i koštala 430 dinara (3,65 €, 4,12 $). Epizoda je imala ukupno 174 strane. Korice A (originalne) nacrtao je Đankarlo Alesandrini, a korice B Zoran Janjetov. Ova epizoda objavljena je premijerno u Italiji kao #4 godišnje edicije pod nazivom L' uomo che raccontava le sue storie . Originalno je izašla 31. oktobra 2001. Scenario je napisao Alfredo Kasteli, a nacrtao Spada Dante. Koštala je 7.000 lira, tj. 3,62 €.
Koliko je koštala ova epizoda u Italiji?
Ova epizoda je koštala 7.000 lira, tj. 3,62 € u Italiji.
4,286,855
9. Svetsko prvenstvo u atletici u dvorani održano je od 14. do 16. marta 2004. u Nacionalnoj areni u Birmingemu (Ujedinjeno Kraljevstvo). Na Svetskom prvenstvu u dvorani 2003. učestvovalo je 589 tamičara iz 132 zemlje. Broj sportista određene zemlje dat je u zagradi pored njenog imena. 1 Muška štafeta 4 × 400 metara SAD u sastavi (Džejms Dejvis, Džerom Jang, Milton Kembel, Tajri Vašington) prvobitno je osvojila zlatnu medalju sa 3:04,09, ali su diskvalifikovana pošto je Jang bio pozitivan na doping testu u 2004. godini.
Kada je održano Svetsko prvenstvo u atletici u dvorani 2003. godine?
Svetsko prvenstvo u atletici u dvorani održano je 2003. godine.
1,400,248
-{PHARE}- (, na srpskom Poljska i Mađarska: Pomoć za restrukturiranje privreda, takođe -{PHARE CBC — Cross Border Cooperation}-) je bio jedan od tri pretpristrupna instrumenta finansiranja Evropske unije, koji je trebalo da pomogne zemljama kandidatima u istočnoj i srednjoj Evropi pri pristupanju u EU. Prvobitni program za Poljsku i Mađarsku, proširio se na trenutnih deset zemalja. On pomaže osam od deset zemalja članica iz 2004. godine: Češku, Estoniju, Mađarsku, Letoniju, Litvaniju, Poljsku, Slovačku i Sloveniju, kao i one zemlje koje su pristupile 2007. (Bugarska i Rumunija), u periodu masivne ekonomske rekostrukcije i političkih promjena. Termin -{phare}- na francuskom znači svetionik. Sve do 2000. zemlje zapadnog Balkana (Albanija, Bosna i Hercegovina i Makedonija) su takođe primale sredstva od ovog programa. Međutim, 2001. godine pokrenut je program CARDS () koji je prižao finansijsku pomoć ovim zemljama. Nakon poziva sa 54. zasjedanje Evropskog savjeta zemaljama srednje i istočne Evrope da podnesu zahtjev za članstvo, podrška -{PHARE}- programa je preorijentisana ka tom cilju, uključujući i izraženo proširenje podrške za investicije u infrastrukturu.
Koji je bio jedan od tri pretpristupna instrumenta finansiranja Evropske unije?
-{PHARE}-
1,397,195
Dragoljub Raša Todosijević (Beograd, 2. septembar 1945) srpski je umetnik. Bavi se performansom, video umetnošću, instalacijama i slikarstvom. Diplomirao je na Likovnoj Akademiji u Beogradu 1969. Zajedno sa Marinom Abramović, Erom Milivojevićem, Zoranom Popovićem, Nešom Paripovićem, Gergeljem Urkomom i drugima okupljenim oko Studentskog kulturnog centra u Beogradu. Bio je jedan od prvih umetnika koji je sedamdesetih godina uveo konceptualnu umetnost - Novu umetničku praksu, i nove medije na tadašnju jugoslovensku scenu. Njegovi najpoznatiji radovi - „Šta je umetnost?“ („-{Was ist Kunst}-?“), „Bog voli Srbe“ („-{Gott liebt die Serben}-“) - i mnogi drugi obezbedili su mu svetsku reputaciju. Samostalno izlaže od 1969. godine, a od 1970. je učestvovao na brojnim grupnim izložbama u zemlji i inostranstvu. Njegovi radovi se nalaze u stalnim postavkama mnogih svetskih muzeja. 2011. UniCreditova Venecijanska nagrada (prvi put dodeljena) za izložbu „Svetlost i tama simbola“, Paviljon Srbija, 54. venecijanski bijenale, Venecija
Koji su najpoznatiji radovi Dragoljuba Raše Todosijevića?
Najpoznatiji radovi Dragoljuba Raše Todosijevića su „Šta je umetnost?“ („Was ist Kunst?“) i „Bog voli Srbe“ („Gott liebt die Serben“).
455,086
Viktor Jergen Nilson Lindelef (Vesteros, 17. jul 1994) profesionalni je švedski fudbaler koji igra na poziciji štopera za engleski klub Mančester Junajted. Rođen 17. jula 1994. godine u gradu Vesterosu. Igrao je u mlađim kategorijama fudbalskih klubova Franke, Vesteros IK i Vesteros SK. Kao senior je debitovao 2009. godine za ekipu kluba Vesteros SK. Proveo je ukupno tri i po sezone u ovom timu, igrajući na više od 40 prvenstvenih mečeva. Godine 2012. prelazi u lisabonsku Benfiku. U prvoj sezoni igrao je za rezervnu ekipu Benfiku B u drugoj ligi Portugalije. Dana 10. maja 2014, Lindelof je debitovao u Prvoj ligi meču protiv Porta, zamenivši Joana Kansela u drugom poluvremenu. Iste godine je sa ekipom osvojio šampionsku titulu i kup Portugalije. U narednim sezonama sa Benfikom je osvojio još tri šampionske titule i jedan kup. Dana 14. juna 2017. godine potpisao je ugovor sa slavnim Mančester junajtedom. Ugovor važi do 2021. godine. Lindelef je predstavljao Švedsku reprezentaciju na nivou do 17, do 19 godina, do 21 godine i na višim nivoima. On je bio član ekipe ispod 21 godine koja je osvojila Evropsko prvenstvo do 21 godine. Debitovao je za A slekciju u martu 2016. i predstavljao svoju zemlju na Evropskom prvenstvu u Francuskoj 2016 i Svetskom prvenstvu u Rusiji 2018. godine.
Kako se zove klub za koji je Viktor Lindelef igrao pre Benfike?
Viktor Lindelef je igrao za klub Vesteros SK pre nego što je prešao u Benfiku.
3,888,824
Čerma () reka je na zapadu evropskog dela Ruske Federacije. Protiče preko severnih delova Pskovske oblasti, odnosno preko centralnih i zapadnih delova njenog Gdovskog rejona. Pritoka je Čudskog jezera, te deo basena reke Narve i Finskog zaliva Baltičkog mora. Izvir u močvarnom području između Tušinske i Peske tresave, kod naselja Mali Hatraž u centralnom delu Gdovskog rejona. U donjem delu toka teče u smeru jug-sever, a zatim kod sela Zaozerje skreće u smeru severozapada.
Kuda skreće reka Čerma kod sela Zaozerje?
Reka Čerma kod sela Zaozerje skreće u smeru severozapada.
1,372,438
Italija je kao domaćin učestvovala na 1. Evropskom prvenstvu u atletici na otvorenom 1934. od 7. do 9. juna 1934. na stadionu Benito Musolini u Torinu (Italija). Bila je jedna od 23 zemlje učesnice Italiju je predstavljalo 39 takmičara koji su se takmičili u svim disciplinama. U ukupnom plasmanu Italija je sa 5 tri ovojenih medalja (1. zlatna, 2 srebrne i 2 bronzane) zauzela 7 mesto od 15 zemalja koje su osvajale medalje. Na prvenstvu je učestvovale 23 zemalja članica EAA. U tabeli uspešnosti (prema broju i plasmanu takmičara koji su učestvovali u finalnim takmičenjima (prvih 8 takmičara)) Italija je sa 27 učešća u finalu zauzela 3 mesto sa 123 boda, od 18 zemalja koje su imale predstavnike u finalu.
Koliko je bodova osvojila Italija na ovom prvenstvu?
Italija je osvojila 123 boda na ovom prvenstvu.
4,064,128
Relaksinski receptori su potklasa od četiri blisko srodna G protein-spregnuta receptora koji vezuju relaksinske peptidne hormone. Sledeća lista sadrži ljudske relaksinske receptore, njihove endogene peptidne hormone, i nizvodne enzime koji ss aktiviraju ili inhibiraju dejstvom ovih receptora.
Koji su ljudski relaksinski receptori?
Ljudski relaksinski receptori su RXFP1, RXFP2, RXFP3 i RXFP4.
525,024
Memfis ili Memfida () je u grčkoj mitologiji bila nimfa najada, eponimna heroina grada Memfisa. Njen muž, osnivač tog grada, nazvao ga je prema njoj. Prema Apolodoru, bila je kćerka Nila, boga istoimene reke. Udala se za Epafa i sa njim imala kćerku Libiju. Prema Diodoru, Nil je bio u stvari njen muž, sa kojim je imala sina Egipta, a bila je kćerka rečnog boga Uhoreja.
Kako se zvao muž Memfide?
Muž Memfide se zvao Epaf.
461,401
Demosten se prvi put u istorijskim izvorima spominje 426. p. n. e. u vreme neuspešne atinske intervencije na strani Akarnanije protiv Ambrakije. Plašeći se za svoj život, odbio je da se vrati u Atinu. Međutim, njegova pravovremena intervencija je Atini iste godine omogućila veliku pobedu nad Spartancima u bici kod Olpeje. Sledeće godine je poveo ekspediciju na Siciliju koja je prekinuta zbog nevremena. Demosten se morao skloniti na obale Peloponeza gde je došlo do sukoba sa Spartancima kod Sfakterije i Pilosa. Atinjani su odneli pobede. Godine 424. p. n. e. Demosten je doživeo neuspeh u pokušaju osvajanja Megare. Dve godine kasnije bio je jedan od potpisnika Nikijinog mira. Demosten je vodio povlačenje atinske armije nakon katastrofalnog poraza u bici kod Mantineje. Godine 414. p. n. e. poslat je, zajedno sa Eurimedonom, na Siciliju kao pojačanje Nikijinoj ekspediciji jer je Alikibijad prešao na neprijateljsku stranu. Iako je bio iskusan vojskovođa, Demosten nije imao uspeha na Siciliji. Bio je pristalica povlačenja atinskih snaga. Nikija ga je pri tome nadglasao. Atinske pomorske snage su blokirane i naterane na kopno gde su uništene od strane sirakuško-spartanske armije.
Ko je odneo pobedu u sukobu sa Spartancima kod Sfakterije i Pilosa?
Atinjani su odneli pobedu.
954,615
Deveta crnogorska brigada NOVJ formirana je 1. aprila 1944. godine u Dragovićča Polju, Gornja Morača. Pri osnivanju u njen sastav su ušla četiri bataljona sa ukupno 541 borcem, nakon čega je ušla u sastav Treće udarne divizije. Do kraja oktobra 1944. godine, imala je preko 1300 boraca. Učestvovala je u svim borbama koje je vodila Treća divizija, a posebno se istakla u rejonu Bjelasice protiv delova 181. nemačke divizije i četnika u borbama od 4. do 10. septembra, u oslobođenju Berana 15. septembra i Andrijevice 17. septembra. U oktobru i novembru, borci brigade razbili su u nekoliko navrata muslimansku miliciju kod Rožaja i Tutina i oslobodili ta mesta. Brigada se potom prebacila u Sandžak i odatle u rejon Kuča i Bratonožića, gde je od 29. novembra do 30. decembra, zajedno s Petom proleterskom brigadom, vodila teške borbe protiv nemačke 297. divizije 21. brdskog korpusa, koji se preko Kolašina i Sandžaka povlačio prema Sarajevu. Krajem januara 1945. godine, brigada je prešla u Bosnu, gde je učestvovala u Sarajevskoj operaciji. Potom je u sastavu Druge armije nastupala preko Bosanske krajine i Korduna i učestvovala u oslobođenju Karlovca početkom maja. Nastavila je sa gonjenjem neprijatelja preko Metlike, Novog Mesta i Mirne ka Zidanom Mostu.
Sa kojom brigadom je Deveta crnogorska brigada vodila teške borbe protiv nemačke 297. divizije?
Deveta crnogorska brigada vodila je teške borbe protiv nemačke 297. divizije zajedno sa Petom proleterskom brigadom.
599,718
Izlet () je roman iz 2007. godine američke spisateljice Suzan Vriland. Knjiga opisuje život slikara Pjera Ogist Renoara i njegovih modela. Radnja smeštena sa kraja 19. veka u francuskoj prestolnici prikazuje stanje u zemlji nakon oporavka od Francusko-pruskog rata. Renoar kao narotor upoznaje čitaoce sa svojih sedam modela koji su ga inspirisali da naslika svoju najpoznatiju sliku -{Le déjeuner des canotiers}-. Slika nastala jednog popodneva na terasi kafea Mezon Furnez na Seni blizu Pariza zapravo predstavlja živote četrnaestoro stanovnika francuske prestolnice. Ljubavni roman Izlet našao je naklonost književnih kritičara. Dobitnik Pulicerove nagrade Robert Olen Batler izjavio je:
Kako se zove najpoznatija slika koju je naslikao Renoar u romanu "Izlet"?
Najpoznatija slika koju je naslikao Renoar u romanu "Izlet" se zove "Le déjeuner des canotiers".
417,410
Spomen-obeležje ruskim i srpskim ratnicima iz Prvog svetskog rata je spomenik u Beogradu. Nalazi se na Kalemegdanu u opštini Stari grad. Spomenik se nalazi u blizini Spomenika zahvalnosti Francuskoj, a saglasnost za njegovo podizanje dali su i Zavod za zaštitu spomenika kulture grada Beograda, Urbanistički zavod Beograda i Republički zavod za zaštitu spomenika kulture Beograd. Podignut je 2014. godine u sklopu manifestacije obeležavanja stogodišnjice od početka Prvog svetskog rata, poklon je Centra Nacionalne Slave Rusije i Fonda Andreja Prvozvanog, koji su i pokrenuli inicijativu za njegovo podizanje. Podignut je u čast srpskim i ruskim vojnicima koji su poginuli u odbrani Beograda tokom Prvog svetskog rata. Spomenik je visine 2,7 metara, a krasi ga tradicionalni krst, dok je bista Svetog Đorđa na konju kao podsećanje na žrtve, izlivena u bronzi ukradena 2018. godine. Spomen ploču na kojoj stoji natpis „U slavu ruskim i srpskim junaciima” osveštao je patrijarh srpski Irinej uz sasluženje predsednika patrijarha moskovskog i sve Rusije Kirila, Njegovog preosveštenstva episkopa kronštatskog Nazarija. Svečanosti otvaranja spomen-obeležja i ceremoniji polaganja venaca prisustvovali su tadašnji predsednik Republike Srbije Tomislav Nikolić, tadašnji načelnik Generalštaba Vojske Srbije Ljubiša Diković, predsednik Popečiteljskog saveta Međunarodnog društvenog fonda „Centar nacionalne slave” Vladimir Jakunjin, tadašnji ambasador Ruske Federacije u Beogradu Aleksandar Čepurin i tadašnji gradonačenik Beograda Siniša Mali.
Ko je pokrenuo inicijativu za podizanje spomenika?
Inicijativu za podizanje spomenika pokrenuli su Centar Nacionalne Slave Rusije i Fond Andreja Prvozvanog.
4,121,687
Manastir Lozica ili Crkva svetog Arhangela pripada eparhiji timočkoj Srpske pravoslavne crkve. Crkva svetog Arhangela nekadašnjeg manastira Lozica, uz prisustvo dva monaha, pominje se prvi put 1455. godine u Turskom popisu Vidinskog sandžaka. Crkva se nalazi u blizini Krivog Vira, pripada eparhiji timočkoj i ne zna se kada je sagrađena. Poznato je da je nekoliko puta obnavljana i to 1680. i 1850. godine. Crkva Lozica zajedno sa kamenim spomenikom koji se nalazi severno od crkve, zaštićena je Zakonom na osnovu Odluke o proglašenju za kulturno dobro SO Boljevac 1980. godine. Sazidana u 14. veku. Posvećena je Svetom Arhangelu Gavrilu. Zna se da je prvi put obnovljena 1680. godine, a drugi put 1850. godine i služi neprekidno od 1854. godine. Unutrašnjost hrama je u dosta lošem stanju i zahteva temeljno renoviranje. U novije vreme, pored crkve je sazidan trem, a planira se uskoro i izgradnja konaka. Nadomak crkve je veoma jak izvor pitke i hladne vode koji samo mesto, inače prelepo, čini još živopisnijim. Crkva je trolisna, skromnih dimenzija, zidana u duhu moravske škole. Na zapadu se nalazi mala priprata, a na istoku poetostrana oltarska apsida. Male pevničke apside spolja su trostrane. Crkva je zidana kamenom pa malterisana, a građevinom dominira osmostrano kube. Živopis crkve je najverovatnije iz perioda druge obnove crkve i sasvim skromnih umetničkih dometa. Preovlađuju portreti svetaca i svetih ratnika, kao i kompozicije iz života Hristovog. Ikonostas je novijeg dtuma, što se vidi iz natpisa: Namolovao Petar Manić, ikonopisac, 20. 07. 1980, Paraćin.
Kome je posvećena Crkva Svetog Arhangela Lozica?
Crkva Svetog Arhangela Lozica je posvećena Svetom Arhangelu Gavrilu.
1,478,281
RK SKA Minsk () je beloruski rukometni klub iz Minska. Klub je osnovan 1976. godine i trenutno se takmiči u Prvoj ligi Belorusije. SKA Minsk je najuspešniji rukometni klub Belorusije sa 10 trofeja prvenstva Belorusije, 5 kupa, 6 prvenstva SSSR, 3 kupa SSSR, 3 Kupa evropskih šampiona, 2 Kupa pobednika kupova, a takođe je bio finalista EHF kupa i Superkupa Evrope.
U kojoj ligi se trenutno takmiči RK SKA Minsk?
RK SKA Minsk trenutno se takmiči u Prvoj ligi Belorusije.
573,856
Kapacitet centralnog, najvećeg stadiona je 13.800 sedećih mesta i od 1987. godine se u njemu održava teniski turnir iz kategorije ATP Masters 1000. Prvi odigran meč na ovom mestu je bio dana 11. marta 1994. godine. Za takmičenje se koristi dvanaest terena, a šest služi za treninge tenisera. U kompleksu ima još terena na raznim podlogama, crvena i zelena šljaka i dva travnata terena. Tokom većeg dela godine, i kada se ne igra Majami open, teniski centar je otvoren za javnost. Svi tereni, uključujući centralni, su dostupni ljudima za treninge i rekreaciju. Krendon Park je treći dom turnira Majami open. Prethodno je turnir prvo organizovan u Delrej Biču 1985. i zatim se preselio u Boka Raton 1986. godine, da bi od 1987. godine odlučeno da se turnir održava u Ki Biskejnu. Na terenima teniskog centra se održava poznati juniorski turnir Orindž Boul.
Kada je počeo da se održava teniski turnir iz kategorije ATP Masters 1000 u Krendon Parku?
Teniski turnir iz kategorije ATP Masters 1000 počeo je da se održava u Krendon Parku 1987. godine.
1,399,635
Apolo-Sojuz test projekat (-{ASTP}-) () iz jula 1975. je bio prvi zajednički SAD-Sovjetski svemirski let, i zadnji za Apolo svemirsku letilicu. Njegova primarna svrha je bila simbolizacija politike detanta koju su dve supersile sprovodile u to vreme, i označio je kraj Svemirske trke između njih koja je započela 1957. Sojuz 19 bio je prvi lansiran iz Sovjetskog Saveza, nekoliko sati pre Apola 18 u Americi. Prilikom spajanja Sojuz je manevrisao kako bi se izvelo povezivanje.
Kada je bio Apolo-Sojuz test projekat?
Apolo-Sojuz test projekat je bio u julu 1975. godine.
583,581
Hodanje 10 kilometara u ženskoj konkurenciji na 2. Svetskom prvenstvu u atletici na otvorenom 1987. održano je 1. septembra u Rimu, (Italija). Deset najbržih svetskih atletičarki u 1987. godine je pre početka svetskog prvenstva (28. avgusta 1987) zauzimalo sledeći plasman.
Koliko kilometara su hodale žene na 2. Svetskom prvenstvu u atletici na otvorenom 1987?
Žene su hodale 10 kilometara na 2. Svetskom prvenstvu u atletici na otvorenom 1987.
4,251,480
Bela Stena je plaža na ostrvu Forkontumac, koja počinje na 1159 km. plovnog puta i završava se na 1153 km. nizvodno od ušća reke Tamiš. Nalazi se na teritoriji grada Pančeva, a oko 12 km je udaljena od centra Beograda. Na Beloj Steni je sagrađeno oko 300 vikendica. Naseljen je samo početak (tzv. špic, gledano od Beograda) ade, gde se nalazi i peščana plaža, restorani, dok se ostatak nalazi pod šumom. Preovladava kanadska topola i u manjoj meri jasen. Na Beloj Steni nema pijaće vode. Prevoz čamcima do Bele Stene je organizovan u letnjim mesecima iz Višnjice, Pančeva i iz vikend naselja „Čapljin”, koje se nalazi na levoj obali Dunava i do koga se stiže kolskim putem, isključenjem desno sa puta Beograd-Pančevo u delu kod nadvožnjaka. Tokom 1970ih i 1980ih Bela Stena je bila popularno izletište, pogotovo dečjeg turizma. Imala je oko 20.000 posetilaca svakog vikenda. Međutim, popularnost je kasnije opala modernizacijom Ade Ciganlije i plaže kod Lida, blizu Zemuna. Ipak, procenjuje se da oko 7.000 osoba nedeljno poseti Belu Stenu.
Kako se organizuje prevoz do Bele Stene u letnjim mesecima?
Prevoz čamcima do Bele Stene je organizovan u letnjim mesecima iz Višnjice, Pančeva i iz vikend naselja „Čapljin”.
98,896
TIMS Acta: časopis za sport, turizam i velnes (engl. Journal of Sport Sciences, Tourism and Wellness) jeste naučni časopis koji objavljuje Fakultet za sport i turizam od 2007. godine. Časopis je posvećen objavljivanju naučnih i stručnih radova, preglednih članaka i patenata iz oblasti koje su srodne s naukom o sportu, zdravlju, psihologiji i turizmu. Radovi se objavljuju na engleskom i srpskom jeziku. Prilozi u časopisu se recenziraju, a recenzija je anonimna. TIMS Acta je dostupan u elektronskoj formi na zvaničnom sajtu Fakulteta za sport i turizam u Novom Sadu i u Repozitorijumu Narodne biblioteke Srbije. Od 2012. godine primenjuje se i elektronsko uređivanje časopisa u saradnji sa Centrom za evaluaciju u obrazovanju i nauci (CEON). Prva bibliometrijska procena časopisa TIMS Acta, a nakon toga i bibliometrijski izveštaj, urađeni su 2013. godine. Časopis je rangiran u kategorizaciji Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Republike Srbije.
Kada je osnovan časopis TIMS Acta?
Časopis TIMS Acta je osnovan 2007. godine.
1,407,303
Arno () je reka na severu regiona Toskana u Italiji, duga 240 km. Njen sliv pokriva površinu od 9.116 km². Od izvora na planini Falterona u Apeninima Arno teče na jugoistok do grada Areco. Odatle skreće na severozapad i teče kroz Firencu. Najzad, Arno teče na zapad i uliva se kod grada Pize u Ligursko more. Količina vode u reci Arno je jako promenljiva. Na mestu gde reka napušta Apeninske planine, jačina toka varira od 0,56 -{m³/s}- do 3.540 -{m³/s}-. Arno je u prošlosti često plavio Firencu. Poslednji put to je bilo 1966. Danas je situacija oko varijacija nivoa Arna povoljnija, jer je izgrađeno nekoliko zaštitnih brana.
Koliko je duga reka Arno?
Arno je dugačka 240 km.
85,718
Ivona Nina Matkovska ( je poljska reprezentativka u rvanju. Član je Rvačkog kluba Argos iz Žarija. Takmiči se u kategoriji do 48 kg. Završila je sportsku akademiju. Profesionalno radi u vojsci od 2010. U desetogodišnjoj karijeri učestvovala je na svim velikim takmičenjima. Najviše uspeha imala je na Evropskom prvenstvu gde je jednom bila prva (2012), jednom srebrna (2005) i 3 puta bronzana (2008, 2010, i 2011). Na svetskim prvenstvima ima bronzu (2006) i srebro (2014).
Kada je počela profesionalno da radi u vojsci Ivona Matkovska?
Ivona Matkovska je počela profesionalno da radi u vojsci od 2010.
953,017
Auto-put A2 () povezuje auto-put A1 kod Komblea na Somi sa belgijskim autoputem A7 blizu Sen Abera na severu. Na taj način auto-put povezuje Pariz sa Briselom. Autoput je 2×2 trake. Između A1 i izlaza broj 15 put se naplaćuje. Nadležni organ puta je kompanija za autoputeve severne i istočne Francuske () do 31. decembra 2032. godine dok je deo između izlaza 15 i Belgije je besplatan. Poslednja deonica koja se nalazi između izlaza 26 i graničnog prelaza ograničena je na 120 km/h, jedino mesto u Francuskoj sa ovim ograničenjem u zemlji. Ovo je postavljeno da bi se stvorio kontinuitet sa belgijskim A7 (gde su autoputevi ograničeni na 120 km/h).
Koliko traka ima auto-put A2?
Auto-put A2 ima 2×2 trake.
4,333,392
Hmeljnička oblast (), poznata i po nazivu Hmeljniščina (), oblast je na zapadu Ukrajine. Administrativni centar oblasti je grad Hmeljnicki. Hmeljnička oblast obuhvata površinu od 20.629 km², što je 3,4% ukupne površine Ukrajine. Kada se oblast meri od severa ka jugu, dužina je 220 km, a kada se meri od istoka ka zapadu ta dužina iznosi 120 km. Na severozapadu se graniči sa Rivanjskom oblašću, na severoistoku sa Žitomirskom oblašću, sa Viničkom oblašću na istoku, Černivačkom oblašću na jugu, i na zapadu sa Ternopoljskom oblašću. Hmeljnička oblast je obrazovana 22. septembra 1937. godine kao Kamjanec-Podilska oblast. U martu 1941. centar oblasti je prebačen u grad Proskuriv (sada Hmeljnicki). 1954. grad Proskuriv se preimenuje u Hmeljincki i ubrzo posle toga ime oblasti se menja u Hmeljničku. Najrazvijenije privredne grane u oblasti su energetika, transport i poljoprivreda. Oblast se nalazi na istorijskoj raskrsnici auto-puteva i železnice koji povezuju srednju Evropu sa Crnim morem i Rusijom. U gradu Netešinu se nalazi nuklearna elektrana koja predstavlja najvažnije industrijsko postrojenje u oblasti. Takođe postoji i određen broj fabrika za proizvodnju oružja i hemijskih proizvoda.
Kada je oblast obrazovana?
Oblast je obrazovana 22. septembra 1937. godine.
596,850
Prva liga Srbije 2014. je treća sezona organizovana pod ovim imenom od strane Fudbalskog saveza Američkog fudbala od osnivanja lige 2012. godine i to je drugi stepen takmičenja u Srbiji. U sezoni 2013. u viši rang su se plasirali Forestlendersi Mladenovac i Indijansi Inđija, a iz Superlige su ispali Rojal kraunsi Kraljevo i Sirmijum lidžonarsi Sremska Mitrovica. Liga je u odnosu na prethodnu sezonu proširena za dva kluba, pa će tako četrnaest klubova biti smešteno u dve grupe sa po sedam ekipa. Kao debitanti prvi put se takmiče Vervulvsi Valjevo i Hoksi Obrenovac koji su smešteni u grupu Jug, koju su napustili Indijansi Inđija i Forestlendersi Mladenovac koji su se plasirali u Superligu. Iz Superlige su ispali Sirmijum lidžonarsi Sremska Mitrovica koji će se takmičiti u grupi Sever i Rojal kraunsi Kraljevo koji će se takmičiti u grupi Jug. U ligi učestvuju 14 klubova raspoređenih u 2 grupe po sedam klubova. Igra se po jednokružnom bod sistemu, svaki klub odigra po 6 mečeva. Prva dva kluba iz obe grupe plasiraju se u plej-of, gde igraju pobednik grupe sever sa drugoplasiranim iz grupe jug i pobednik grupe jug sa drugoplasiranim iz grupe sever. Pobednici tih mečeva plasiraju se u viši rang takmičenja, Superligu Srbije. U plej-ofu se igra na jedan dobijeni meč, a prednost domaćeg terena se određuje na osnovu pozicije na tabeli u regularnom delu sezone. Od ove sezone po prvi put iz lige ispadaju po tri najslabije ekipe iz obe grupe, koje će se sledeće sezone takmičiti u Drugoj ligi. Zbog poplave u Obrenovcu, Hoksi Obrenovac su odustali od takmičenja, a njihovi rezultati su izbrisani.
Koje ekipe ispadaju iz lige ove sezone?
Po tri najslabije ekipe iz obe grupe ispadaju iz lige ove sezone.
919,987
Nilton Reis dos Santos (; 16. maj 1925 — 27. novembar 2013) bio je brazilski fudbalski reprezentativac. Rođen je u Rio de Žaneiru. Igrao je na poziciji levog beka. Fudbalsku karijeru započeo je u brazilskom klubu Botafogo, za koji je igrao tokom cele karijere od 1948. do 1964. U čak 723. nastupa postigao je 11 golova. Bio je veoma popularan kod navijača, jer je pored odbrambenih zadataka umeo da postigne lepe golove i posedovao veoma dobru tehniku. Za brazilsku fudbalsku reprezentaciju igrao je od 1949. do 1962. U 75 nastupa postigao je 3 gola. Osvajač je dva svetska prvenstva sa Brazilom, 1958. i 1962, a bio je jedan od ključnih igrača u uspehu svog tima. Povodom 100. godina FIFE 2004., Pele je sastavio spisak 125 najvećih fudbalera na kojem je izabrao i Niltona Santosa.
Koji fudbaler je sastavio spisak 125 najvećih fudbalera i uključio Niltona Santosa?
Pele.
935,417
Sportistima Jugoslavije je ovo bili petnaesto učešće na Letnjim olimpijskim igrama. Jugoslavija je na Olimpijskim igrama 1984. u Los Anđelesu bila zastupljena sa 140 učesnika koji su učestvovali u 16 sportskih disciplina (atletika, biciklizam, boks, vaterpolo, veslanje, jedrenje, kajak i kanu, konjički sport, košarka, plivanje, rvanje, ritmička gimnastika, rukomet, streljaštvo, fudbal i džudo). Sportisti iz Jugoslavije su na ovim igrama osvojili rekordan broj medalja, ukupno osamnaest. Broj osamnaest je bio podeljen sa rekordnim brojem od sedam zlatnih, četiri srebrne i sedam bronzanih medalja. Zlatne medalje su osvojene u boksu (Anton Josipović), vaterpolu (muška reprezentacija Jugoslavije), rukometu (muška reprezentacija Jugoslavije), (ženska reprezentacija Jugoslavije), rvanju (Šaban Trstena i Vlado Lisjak) i kajaku i kanuu (Matija Ljubek i Mirko Nišović).
Koliko je sportista iz Jugoslavije učestvovalo na Letnjim olimpijskim igrama 1984.?
Na Letnjim olimpijskim igrama 1984. u Los Anđelesu učestvovalo je 140 sportista iz Jugoslavije.
437,420
Dejan Sinadinović (20. jun 1967, Beograd) je srpski pijanista, profesor na Fakultetu muzičke umetnosti u Beogradu i Akademiji lepih umetnosti u Beogradu. Predsednik je Evropske asocijacije klavirskih pedagoga i član Saveta za novo mišljenje u Srbiji koje je 2005. godine osnovao Edvard de Bono. Studirao je na Fakultetu muzičke umetnosti u Beogradu, u klasi profesora Arbo Valdme i Jasmine Gavrilović i na Konzervatorijumu P. I. Čajkovski u Moskvi u klasi profesorke Eliso Virsaladze. Dobitnik je nagrade Emil Hajek 1982. goine za interpretaciju Bramsovog koncerta Op. 83, kao i nagrade Francuskog pianističkog instituta za najboljeg instrumentalistu 1997. Tokom sezone 2005/06 nastupao je u Sankt Peterburgu, engleskim gradovima Mančester, Vuster, Stou i Leominster, u Danskoj, u Nemačkoj u okviru “ Internacionalne pijanističke nedelje" (-{International Piano Week}-) festivala u Nekargemundu, zatim u Augsburgu, Oberkihenu i Hajdelbergu i na festivalu u Brandenburgu (-{Havelländische Musikfestspiele}- ), u Firenci na festivalu "Pianorama", Barseloni i Đironi kao i na Internacionalnom muzičkom festivalu na Kipru (-{Bellapais International Music Festival}-). Deluje kao umetnički direktor ansambla "-{New moment}-" sa kojim je nastupao kao pijanista i dirigent.
Koje nagrade je dobio Dejan Sinadinović?
Dejan Sinadinović je dobio nagradu Emil Hajek 1982. godine za interpretaciju Bramsovog koncerta Op. 83, kao i nagradu Francuskog pianističkog instituta za najboljeg instrumentalistu 1997.
130,580
Kosmos-808 je jedan od preko 2400 sovjetskih vještačkih satelita lansiranih u okviru programa Kosmos. Kosmos-808 je lansiran sa kosmodroma Pleseck, SSSR, 16. marta 1976. Raketa-nosač R-7 Semjorka () (8K71, NATO oznaka -{SS-6 Sapwood}-) sa dodatim stepenom je postavila satelit u orbitu oko planete Zemlje. Masa satelita pri lansiranju je iznosila 3000 kilograma. Kosmos-808 je bio satelit namijenjen za elektronsko izviđanje, javljanje i navođenje.
Koji je bio glavni cilj satelita Kosmos-808?
Glavni cilj satelita Kosmos-808 bio je elektronsko izviđanje, javljanje i navođenje.
321,875
Dvotrbušni mišić () je parni nathioidni mišić, koji pripada srednjem sloju prednje grupe vratne muskulature. Sastoji se iz dva dela, odnosno trbuha: prednjeg () i zadnjeg () i međutrbušne tetive na kojoj se pričvršćuju. Prednji trbuh se pripaja u predelu tzv. digastrične jame na telu donje vilice, a odatle se prostire unazad i nadole do tetive na kojoj se pričvršćuje. Zadnji trbuh polazi od mastoidnog nastavka slepoočne kosti i takođe se završava na tetivi, koja se pripaja na telu podjezične kosti. Digastrični mišić sa donjom vilicom obrazuje topografski predeo, koji nosi naziv podvilični trougao (), a u kome se nalazi podvilična žlezda i druge važne anatomske strukture. Osim toga, on učestvuje u izgradnji prednjeg () i zadnjeg jezičnog trougla (). U inervaciji prednjeg trbuha mišića učestvuje milohioidni živac, koji vodi poreklo od donjoviličnog nerva, dok je zadnji trbuh inervisan digastričnom granom facijalnog živca. Uloge digastričnog mišića su raznolike i složene, a zavise od tačke oslonca. Ukoliko je tačka oslonca na gornjim pripojima, on podiže podjezičnu kost pri gutanju i govoru. Sa druge strane, ukoliko je oslonac na hioidnoj kosti, mišić učestvuje u procesu otvaranja usta i spuštanju donje vilice.
Koje su važne anatomske strukture koje se nalaze u podviličnom trouglu?
Važne anatomske strukture koje se nalaze u podviličnom trouglu su podvilična žlezda i druge strukture.
196,726
Beleška je prvobitno: svaki manji zapis, pisani trag o nekom razgovoru, čak razmišljanju, prilog podsetniku; u nauci informacija o nekoj novosti. Kao novinarski žanr, beleška je mala komentatorska forma bez jačeg naglašavanja komentatorskih elemenata, pogodna za sve medije; novinarsko promišljanje o manje značajnom događaju, ili čak o odlomku iz zbivanja, uvek o nečemu određenom. Beleška prepušta detaljnu analizu pojava i procesa komentaru i članku, a na malom prostoru podstiče čitaoca na kritički odnos ne namećući mu konačne sudove. Sadržaj tih „malih stvari“ omogućava lakoću izražavanja, sagovornički, narativni tok teksta, gotovo reporterski prizvuk, sažetost i živost, diskretnu dramatičnost opisa događaja na malim scenama svakodnevnog života tzv. običnih ljudi i njihovog probijanja kroz prepreke savremenog društva: ravnodušnost, samovolju, suženu svest o uzajamnim potrebama pojedinaca iz usamljene gomile bespomoćnih. Ponekad beleška izvlači promere „oorganizovane neodgovornosti“ i tada se približava društvenoj hronici malog obima. Beleška ima i druge nazive iz porodice komentatorskih formi: osvrt, kurziv, glosa, „pod lupom“, „direktno“; sužavanje na reagovanje ostavlja mogućnost da sadržaj beleške postane tema za dalje istraživanje i rduge žanrove: anketa, „okrugli sto“, izjava, serija tekstova.
Kako se opisuje narativni tok teksta beleške?
Narativni tok teksta beleške opisuje se kao sagovornički, sa gotovo reporterskim prizvukom, sažetim i živopisnim opisom događaja na malim scenama svakodnevnog života.
298,097
Finale ABA lige 2022. je bilo 21. finale ovog takmičenja za sezonu 2021/22, i igra se između Crvene zvezde i Partizana. Finalna serija se igra na 3 dobijene utakmice, od kojih je prva igrana 27. maja, a poslednja peta utakmica je održana u ponedeljak 6. juna od 20:00 u dvorani Aleksandar Nikolić. Pobednik finala će igrati u sledećoj sezoni Evrolige, dok će se poraženi i polufinalisti takmičiti u ULEB Evrokupu. Partizan igra svoje prvo finale od 2013. godine i sezone 2012/13. Crvena zvezda je osvojila svoju šestu titulu u ovom takmičenju. Za MVP-ja finala je proglašen Ognjen Dobrić. Pauza tokom poluvremena je trajala duže kako bi se ispraznio deo tribina usled incidenta na kraju druge četvrtine. U trećoj četvrtini, prilikom rezultata 39:39 su sudije, kao u trećoj utakmici, napustile teren i otišle u svlačionicu usled nemira na tribinama. Košarkaši obe ekipe su takođe ušli u svlačionice. Usledila je pauza tokom koje je ispražnjena dvorana, i nakon koje je meč nastavljen. U samoj završnici, pri rezultatu 75:75 Nejt Volters pogađa ključnu trojku za Zvezdu, i dovodi je u vođstvo od 78:75. Utakmica je završena penal-serijom, i konačan rezultat je bio 80:77.
Gde se igrao prvi meč finalne serije?
Prvi meč finalne serije se igrao 27. maja.
4,319,519
Leva koalicija je bila koalicija levičarsko-nacionalističkih političkih stranaka u Srbiji za parlamentarne izbore u Jugoslaviji 1996. godine, a zatim opšte izbore u Srbiji 1997. Koaliciju su činile Socijalistička partija Srbije (SPS), Jugoslovenska levica (JUL) i Nova demokratija (ND). Predvodio ju je Slobodan Milošević, vođa SPS-a, ali su glavni akteri, pored njega, bili Mirjana Marković, vođa JUL-a i Dušan Mihajlović, vođa ND-a. Posle izbora 1997. formirala je koalicionu vladu sa Srpskom radikalnom strankom (SRS). 1998. ND je napustio koaliciju, a nakon poraza na opštim izborima u Jugoslaviji 2000. godine, Leva koalicija je raspuštena.
Koje političke stranke su činile Levu koaliciju?
Socijalistička partija Srbije (SPS), Jugoslovenska levica (JUL) i Nova demokratija (ND).
4,335,945
Akademija vaspitačko-medicinskih strukovnih studija - Odsek Ćuprija u Ćupriji osnovana je 1998. godine kao Viša medicinska škola, rešenjem Vlade Republike Srbije. Počela je da radi sa tri smera, Viša medicinska sestra tehničar, Viši fizioterapeut i Viši radiološki tehničar u tri učionice i amfiteatru u ulici Lole Ribara 1/2. U toku svog razvoja škola je otvarala nove smerove: Viša ginekološko akušerska sestra školske 2000/2001. godine, Viši medicinski tehničar instrumentar 2002/2003. godine, Viši tehničar kozmetičar školske 2003/2004. godine kada škola prelazi na studiranje od šest semestara, Viši tehničar anestetičar i Viši farmaceutski tehničar školske 2005/2006. godine. Škola sada radi u potpuno novoj zgradi od 6300-{m}-² u koju se uselila na dan školske slave Sveti Jovan Zlatousti 26. novembra 2005. godine. Nastava se odvija u jedanaest učionica, deset usko specijalizovanih kabineta za praktičnu nastavu, amfiteatru i u nastavnim bazama: Zdravstveni centar Ćuprija, KBC Srbije Beograd, VMA Beograd, Dom zdravlja Ćuprija, Zavod za javno zdravlje Ćuprija i u brojnim banjskim centrima u Srbiji, a među njima u Specijalnoj bolnici Sokobanja, Gamzigradska Banja, Vrnjačka Banja, Ribarska Banja, Niška Banja. Škola ima visoko profesionalni nastavni kadar u zvanju akademika, doktora nauka, magistra i specijaliste, koji stalno rade u školi kao i eminentne nastavnike angažovane sa drugih škola, fakulteta i Vojno medicinske akademije. Škola u ovom trenutku upisuje studente na pet akreditovanih studijskih programa osnovnih strukovnih studija:
U koju zgradu se škola uselila 26. novembra 2005. godine?
Škola se uselila u potpuno novu zgradu od 6300 m².
4,363,317
Pravoslavna crkva Svetih Kuzmana i Damjana je bogoslužbeni pravoslavni hram u Kuzminu kod Sremske Mitrovice. Crkva pripada Eparhiji sremskoj Srpske pravoslavne crkve. Crkva je danas posvećena Svetom Kuzmi i Damjanu. Po svetom Kozmi je i Kuzmin dobio ime. Crkva Svetog Kuzmana i Damjana u Velikim Radincima izgrađena je 1773-83. godine. Na datom mestu postojala je starija crkva. Oslikavanje crkve započeto je 1793. godine. Njega su izveli Grigorije Davidović-Opšić i Stefan Gavrilović. Novo unutrašnje oslikavanje izveli su do 1855. godine, ikonopisac Jovan Klajić iz Novog Sada i fresko-moler Karl Vilinovski. Crkva Svetog Kuzmana i Damjana je jednobrodna građevina sa pravougaonim pevnicama, oltarskom apsidom na istočnoj strani i baroknim zvonikom prizidanim na zapadu. Crkva poseduje vredan ikonostas sa odlikama kasnog baroka, koga su uradili Grigorije Davidović-Opšić i Stefan Gavrilović.
Kome je posvećena crkva u Kuzminu?
Crkva u Kuzminu je posvećena Svetom Kuzmi i Damjanu.
608,762
Xantusiidae (noćni gušteri) su familija sitnih guštera. Većina vrsta su živorodne, sa izuzetkom roda Cricosaura. Familija obuhvata samo tri živa roda, sa oko 34 živih vrsta. Rodovi su biogeografski podeljeni: Xantusia naseljava jugozapad Severne Amerike i Donju Kaliforniju, Cricosaura Kubu i Lepidophyma, najbrojniji rod ove familije, Srednju Ameriku. Poznata su i tri fosilna roda: Catactegenys, Palepidophyma, Palaeoxantusia .
Koliko ukupno vrsta živih guštera obuhvata familija Xantusiidae?
Familija Xantusiidae obuhvata oko 34 žive vrste guštera.
4,126,079
Spomenik Marku Obrenoviću (†1843) u Rtarima je najstariji datirani spomenik na groblju Rajkovača u donjodragačevskom selu Rtari, Opština Lučani. Podignut je dvanaestogodišnjem dečaku Marku Obrenoviću, članu familije Radenković. Omanji studenički krstaš sa identično stilizovanim kracima koji se po sredini završavaju zupčasto-trouglastim ispustom, izrađen od belog radočelskog mermera, dimenzija 41h27h4,5 -{cm}-. Sa istočne strane, ispod stilizovane cvetne grane uklesan je tekst epitafa: Marko Obrenović poživi 12 g. umre 13 junia 1843 g.
Kome je podignut spomenik u Rtarama?
Spomenik je podignut dvanaestogodišnjem dečaku Marku Obrenoviću.
4,278,884
139. večiti derbi je fudbalska utakmica odigrana na stadionu Crvena zvezda u Beogradu 23. oktobra 2010. godine. Ova utakmica je igran u okviru devetog kola Superlige u sezoni 2010/11. Partizan je pobedio Crvenu zvezdu sa 1:0, golom Almamija Moreire u šestom minutu utakmice. Utakmicu je sudio Slobodan Veselinović iz Valjeva. Pre ove utakmice Crvena zvezda je zauzimala prvo mesto na tabeli sa osvojena 22 boda, dok je Partizan bio drugi, sa tri boda manje. Ovo je Crvenoj zvezdi bio prvi poraz u sezoni, a Partizanu sedma pobeda. Nakon ove utakmice ekipe su se ijednačile na vrhu tabele po broju osvojenih bodova, ali je Partizan imao bolju gol-razliku. Pobedom u ovom Večitom derbiju Partizan je došao do svoje 39. prvenstvene pobede u međusobnim susretima, dok ih je Crvena zvezda imala 57, a 43 utakmice su završene bez pobednika. Gol Moreire je bio 171. njegove ekipe, a Crvena zvezda se zadržala na 207 postignutih golova. Ovom pobedom crno-beli su nastavili niz od četiri uzastopne pobede nad večitim rivalima. Crveno-beli su i u sedmom uzastopnom Večitom derbiju ostali bez pobede.
Ko je sudio utakmicu?
Slobodan Veselinović.
530,253
Publije Kornelije Scipion Afrikanac, rimski vojskovođa i državnik, slavan po tome što je u bici kod Zame porazio kartaginskog vojskovođu Hanibala i tako pobedonosno okončao Drugi punski rat (rođen 236. p. n. e.) Hanibal, kartaginski vojskovođa i državnik koji je vodio kartaginske snage u niz pobeda nad Rimom u Drugom punskom ratu, jedan od najvećih vojskovođa svetske istorije (rođen 247. p. n. e.)
Ko je pobedio u bici kod Zame?
Publije Kornelije Scipion Afrikanac.
4,992
Pohlepa (sanskrt: raga, pali: lobha) u budizmu označava štetnu želju, odnosno jedan od tri korena zla u umu. Pohlepa, mržnja i obmana tri su „štetna korena”, odnosno tri osnovna uzroka svih mentalnih nečistoća i loših postupaka.
Kako se pohlepa definiše u budizmu?
Pohlepa u budizmu označava štetnu želju i jedan je od tri korena zla u umu.
1,315,377
Ljubavni život Budimira Trajkovića je jugoslovenski film snimljen 1977. godine u režiji Dejana Karaklajića. Porodica Trajković gradi mostove. To je činio deda, zatim sin, a očekuje se i od unuka Budimira. Za njega su, međutim, mostovi prokletstvo, jer se porodica stalno seli od mesta do mesta, što ometa njegov ljubavni život, koji već vode njegovi drugovi. U jednom pokušaju porodice da se skrasi, momčić doživljava, prvi put, potpunu ljubav koja mu pomaže da sasvim odraste i donese odluku kada se pred porodicom Trajković pojavi sledeći most. Film je 1977. godine dobio nagradu za najbolji scenario na Festivalu filmskog scenarija u Vrnjačkoj Banji.
Kada je film dobio nagradu za najbolji scenario?
Film je dobio nagradu za najbolji scenario 1977. godine na Festivalu filmskog scenarija u Vrnjačkoj Banji.
207,531
Američka ragbi liga () je domaće, poluprofesionalno klupsko ragbi 13 takmičenje Sjedinjenih Američkih Država. U ligi učestvuje devet američkih klubova iz istočnog dela SAD. Liga je podeljena na severnu konferenciju, u kojoj učestvuje pet klubova i južnu konferenciju u kojoj učestvuje četiri kluba. Prva sezona je održana 2011. a najviše uspeha do sada je imala Filadelfija, koja je osvojila četiri titule šampiona SAD u ragbiju 13. Pre 2011. godine igrala se Američka nacionalna ragbi liga. Peter Lifild je bio prvi predsednik Lige. Prvu titulu je osvojila Filadelfija jer je u velikom finalu, pobedila Nju Heven Voriorse. Ragbi 13 reprezentacija SAD je učestvovala na Svetskom prvenstvu 2013. Od tada je malo porasla popularnost ragbija 13 u Severnoj Americi. Liga se 2014. proširila na 10 klubova. Američka ragbi liga je podeljena u južnu i severnu konferenciju. U južnoj konferenciji učestvuje pet timova, a u severnoj konferenciji učestvuje četiri tima. Ligaški deo takmičenja igra se u maju, junu, julu i avgustu. U ligaškom delu takmičenja igra svako protiv svakoga kod kuće i na strani. Dva boda se dobijaju za pobedu, jedan za nerešeno. Nakon ligaškog dela igra se plej of, a o šampionu Amerike odlučuje veliko finale Američke ragbi lige.
Ko je osvojio prvu titulu šampiona SAD u ragbiju 13?
Filadelfija.
4,245,613
Radul-begov konak se nalazi u Zaječaru, za koji nema pouzdanih podataka o vremenu nastajanja i vlasnicima, predstavlja spomenik kulture Srbije. Konak spada u red najstarijih objekata u Zaječaru, za koji se pretpostavlja, da po povlačenju Turaka 1833. godine, konak kupuje Radul Gligorijević iz obližnjeg sela Grljan, kasnije poznat kao Radul beg. Danas je konak u sastavu Narodnog muzeja u Zaječaru, gde je na spratu stalna izložbena postavka "Stari Zaječar", dok je u prizemlju prodajna galerija slika, skluptura i proizvoda domaće radinosti i mesto na kome se održavaju promocije knjiga i književne večeri.
Šta se nalazi na spratu konaka?
Na spratu konaka se nalazi stalna izložbena postavka "Stari Zaječar".
460,578
Meteoroid je malo nebesko telo, tj. stenoviti ili metalni fragmenat relativno malih dimenzija. Dimenzije variraju od čestice prašine do većih komada stena. Na osnovu klasifikacije koju je usvojila Međunarodna astronomska unija 1961. godine njihova masa varira od 10-9 -{kg}- do 107 -{kg}-. Znači, meteoroid može biti čestica prašine, deo stene ili slični ostatak iz vremena nastajanja Sunčevog sistema koji kruži oko Sunca. Meteoridi najmanjih dimenzija se nazivaju mikrometeoridi. Takve čestice nastaju i pri sudarima asteroida ili isparavanjem materijala sa kometa (zaleđeni gas se topi pod uticajem Sunčeve toplote i oslobađa zarobljene komade stena i prašine). Ako takvo telo uleti velikom brzinom u atmosferu planete, zagreva se, gori i isparava zbog ogromnog trenja, ostavljajući svetli za sobom trag. Ova pojava se naziva meteor. Dovoljno veliki meteoroidi ne uspevaju celi sagoreti u atmosferi i jedan njihov deo može pasti na zemlju. Takvi kameno-metalni ostaci zovu se meteoriti.
Kako se nazivaju najmanji meteoroidi?
Najmanji meteoroidi se nazivaju mikrometeoridi.
286,347
Takmičenje u disciplini trčanja na 5.000 metara za žene na 6. Svetskom prvenstvu u atletici na otvorenom 1997. održano je 7. i 9. avgusta na Olimpijskom stadionu u Atini u Grčkoj. Deset najbržih atletičarki u 1997. godini na 5.000 metara, pre početka svetskog prvenstva (1. avgusta 1997) zauzimalo je sledeći plasman. Takmičenje je održano 7. avgusta 1997. godine. Takmičarke su bile podeljene u 2 grupe. Po 6 najboljih atletičarki iz svake grupe obezbeđuje direktnu kvalifikaciju u finale (KV) i 3 takmičarke sa najboljim vremenom iz obe grupe (kv) - ukupno 15 atletičarki u finalu.,,
Koliko atletičarki je bilo ukupno u finalu trke na 5.000 metara za žene?
U finalu trke na 5.000 metara za žene bilo je ukupno 15 atletičarki.
4,207,254
Šančevi na Karađorđevom brdu su pod zaštitom Zavoda za zaštitu spomenika kulture Kragujevac. S obzirom da predstavljaju značajnu istorijsku građevinu, proglašeni su nepokretnim kulturnim dobrom Republike Srbije. Šančevi na Karađorđevom brdu potiču iz perioda Prvog srpskog ustanka. Nakon ubistva dahija, sultan Selim III je postavio za beogradskog pašu Džafiza koji je do tada bio paša Niša. Krajem jula 1805. godine je iz Niša uputio u beogradski pašaluk oko 15.000 svojih vojnika. Ustanici su planirali da ga spreče da se domogne Beograda i formirali su dve grupe, jednu koju je predvodio Karađorđe i drugu koju su predvodili Petar Dobrnjac i Milenko Stojković. Saznavši za ovo, Hafiz paša je odlučio da pokuša da probije ustaničku vojsku kod Ivankovca. Ustanici su prešli sa druge strane Ivankovačkog brda, na tadašnje Tursko brdo, koje će kasnije dobiti naziv Karađorđevo zbog događaja koji su usledili. Oni su podigli kamp i iskopali šančeve na brdu, a Turci su se povukli ka mestu sa sasvim druge strane grada. Stevan Stevanović je zatražio od Karađorđa da puca iz topa ka turskom kampu, nakon dobijanja dozvole je ispalio đule kojim je pogodio šator i nogu Hafiz paše nakon čega se turska vojska povukla ka Nišu, a tokom tog puta je paša preminuo od posledica povrede. Tokom Prvog svetskog rata su šančevi iskorišćeni i od strane nemačke vojske za postavljanje topova kako bi se zaustavila srpska vojska koja je dolazila sa Solunskog fronta.
Kako su se ustanici pripremili za dolazak Džafizove vojske?
Ustanici su planirali da spreče Džafizovu vojsku da se domogne Beograda formiranjem dve grupe, jednu predvođenu Karađorđem i drugu predvođenu Petrom Dobrnjcem i Milenkom Stojkovićem. Takođe, podigli su kamp i iskopali šančeve na brdu kako bi se pripremili za dolazak turske vojske.
4,396,815
Paštrik () je planina na granici Srbije i Albanije, oko 15 km zapadno od Prizrena. Dve trećine planine pripadaju Albaniji. Građena je od paleozojske jezgre, pokrivene mezozojskim krečnjaka. Najviši vrh ima 1.989 -{m}-. Pretežno je pod vegetacijom. Ivan Jastrebov je smatrao da je naziv planine Paštrik u vezi sa nazvom grada Trek. U narodu se ta planina zvala na razne načine i Pastrik i Postrik. Korjen je isti Trik i Trek, kao i pos (tri) ili poš ukazuj na to da se planina nalazila kod grada Treka. Ako je pos pri, pošt, dola čisto arnautska riječ, izlazi da su arnauti dali ime ovoj planini. Jastrebov se pita da li u leksikonu starih Dardanaca ima ove riječi i to pitanje prepušta albanolozima. Paštrovići, Pešterska visoravan... ukazuje na vezu riječi Paštrik i pastir, ispaša, jer se u svim tim krajevima bila velika stada ovaca koja pasu travu. Na vrhu planine Jalič su sačuvane ruševine male kapele, kamo na Svetog proroka Iliju 20. jula žitelji okolnih sela smatraju za sveti običaj ostao od pradjedova da se popnu i izvrše namaz, kako to rade Tedrinci na Uspenje, penju se na planinu Dronju, i Sirnićani i Kačaničani na planinu Ljuboten. Na ovoj posljednjoj nije bilo znakova postojanja molitvenog doma, a na Dronji ima grob iz davnina kao na planini Paštrik. Isti običaj su sačuvali i Srbi (nekada sve tri vjere) iz Bara, koji se na praznik Svete Trojice penju na vrh Rumije.
Gde se nalazi planina Paštrik?
Planina Paštrik se nalazi na granici Srbije i Albanije, oko 15 km zapadno od Prizrena.
355,462
Robert Džordž Kardašijan (; Los Anđeles, 22. februar 1944 — Los Anđeles, 30. septembar 2003) bio je američki advokat i preduzetnik. Stekao je priznanje kao prijatelj i branilac O. Dž. Simpsona tokom suđenja za koje se teretio Simpson 1995. godine. Imao je četvoro dece sa svojom prvom suprugom, Kris Kardašijan (devojačko Hoton, kasnije Džener): Kortni, Kim, Kloi i Roba, koji su poznati po svojoj porodičnoj rijaliti-televizijskoj seriji U korak sa Kardašijanima i njenim spinofovima. Kardašijanu je dijagnostikovan rak jednjaka u julu 2003. godine. Umro je dva meseca kasnije, 30. septembra 2003, u svom domu u Los Anđelesu, u 59. godini, a sahranjen je na groblju Inglvud park.
Kada je Robert Kardašijan umro?
Robert Kardašijan je umro 30. septembra 2003. godine.
4,308,656